Bota

Vendet e Gjirit përballen me shirat më të fuqishëm që kurse kanë nisur regjistrimet, të paktën 20 të vdekur. Edhe Dubai nën ujë

vendet e gjirit perballen me shirat me te fuqishem qe kurse kane nisur regjistrimet te pakten 20 te vdekur edhe dubai nen uje
vendet e gjirit perballen me shirat me te fuqishem qe kurse kane nisur regjistrimet te pakten 20 te vdekur edhe dubai nen uje

Shiu i madh ka goditur shtetet e Gjirit, duke shkaktuar përmbytje që kanë vrarë 20 njerëz dhe kanë ndërprerë fluturimet në aeroportin e dytë më të ngarkuar në botë. Aeroporti i Dubait tha se po përballej me “kushte shumë sfiduese” të mërkurën.

Ai këshilloi pasagjerët të mos paraqiteshin pasi pistat ishin të përmbytura me ujë. Më në veri, një burrë vdiq kur makina e tij u përmbys nga përmbytjet e shpejta.

Në Oman, ekipet e shpëtimit gjetën trupin e një vajze në Saham, duke e çuar numrin e të vdekurve në vend në 19 që nga e diela. Autoritetet paralajmëruan gjithashtu se parashikohen më shumë stuhi, shira të dendur dhe erëra të forta, me shumë zona të ulëta ende nën ujë.

Emiratet e Bashkuara Arabe, fqinji verior i Omanit, përjetuan të martën sasinë më të madhe të reshjeve që nga fillimi i regjistrimeve 75 vjet më parë. Qendra Kombëtare e Meteorologjisë njoftoi se 254.8 mm kishin rënë në Khatm al-Shakla, në emiratin al-Ain, për më pak se 24 orë.

Vendi ka mesatarisht 140-200 mm reshje në vit, ndërsa Dubai zakonisht merr vetëm 97 mm. Mesatarja mujore për prillin është vetëm rreth 8 mm shi.  Pamjet nga qendra e Dubait treguan dhjetëra automjete të zhytura në një pjesë të përmbytur të rrugës Sheikh Zayed, si dhe bllokime të gjata trafiku diku tjetër në autostradën me 12 korsi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts