Kuriozitete

Vendi lider në tregtimin e diamanteve edhe pse nuk ka asnjë minierë

vendi lider ne tregtimin e diamanteve edhe pse nuk ka asnje miniere
vendi lider ne tregtimin e diamanteve edhe pse nuk ka asnje miniere

Diamantet janë materiali më i shtrenjtë në Tokë dhe gjetja e një të tilli në natyrë është mjaft e vështirë.  Për mijëra vjet , njerëzit kanë gërmuar thellë në Tokë në kërkim të diamanteve, duke krijuar disa nga gropat më të mëdha në botë nga Rusia dhe Afrikën e Jugut që zbresin deri në 625 metra nën tokë. Procesi intensiv ka ndikim si në natyrë ashtu edhe në njerëz, me kushte dhe praktika të rrezikshme pune që dëmtojnë ekosistemet. Por miniera nuk është mënyra e vetme për të marrë diamante.

Diamanti i parë i rritur në laborator (LGD) u prodhua në vitet 1950, sipas International Gem Society , dhe teknologjia ka vazhduar të zhvillohet, duke u mundësuar laboratorëve të rrisin kristale me cilësi të çmuar me çmime të përballueshme – deri në 80% më lirë – pa qëndrueshmërinë dhe shqetësimet etike të minierave.

Rritja artificiale e diamanteve do të thotë që ju mund të sillni prodhimin e diamanteve në vendet më të papritura – duke përfshirë shkretëtirën. Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) janë lider global në importet dhe eksportet e diamanteve, por nuk ka asnjë minierë diamanti.

Kështu, sipërmarrësi Mohamed Sabeg pa një mundësi jo vetëm për të tregtuar diamante, por edhe për t’i rritur ato. Në vitin 2022, ai bashkëthemeloi 2DOT4 Diamonds me bazë në Dubai, duke u bërë i pari që prodhoi, preu dhe lustroi diamante të rritur në laborator në Emiratet e Bashkuara Arabe. “Ideja jonë ishte që të sillnim minierën te konsumatori,” thotë Sabeg. “Në vend që diamantet të fluturojnë nëpër botë, diamanti prodhohet dhe shitet në vend.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts