Bota

Vendos Gjykata e Lartë, Trump merr imunitet të pjesshëm

vendos gjykata e larte trump merr imunitet te pjesshem
vendos gjykata e larte trump merr imunitet te pjesshem

Gjykata e Lartë vendosi të hënën se Donald Trump mund të kërkojë imunitet nga ndjekja penale për disa nga veprimet e tij në ditët e fundit të presidencës së tij.

Donald Trump ka arritur një fitore të pjesshme, por të konsiderueshme në Gjykatën e Lartë të SHBA.

Në pyetjen nëse ish-presidentët mbrohen nga ndjekja penale, gjykata në Uashington vendosi se imuniteti zbatohet të paktën për aktet zyrtare.

Kjo ka të ngjarë të vonojë më tej fillimin e mundshëm të gjyqit kundër Trump për tentativë për mashtrim zgjedhor.

“Presidenti nuk gëzon imunitet për veprimet e tij jozyrtare dhe jo gjithçka që bën Presidenti është zyrtare. “Presidenti nuk është mbi ligjin”, tha shefi i drejtësisë John Roberts.

Gjykata më e ulët federale tani do të duhet të shqyrtojë se deri në çfarë mase një akuzë kundër Trump për ndërhyrjet e tij pas humbjes së tij në zgjedhjet e vitit 2020 lidhet me veprime jozyrtare dhe zyrtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts