Bota

Venezuela kritikon SHBA-në për zgjatjen e sanksioneve

venezuela kritikon shba ne per zgjatjen e sanksioneve
venezuela kritikon shba ne per zgjatjen e sanksioneve

Venezuela denoncoi qeverinë amerikane për zgjatjen e sanksioneve kundër vendit të Amerikës së Jugut.

Shtëpia e Bardhë “ka zgjedhur të vazhdojë të zbatojë terrorizmin e saj ekonomik përmes më shumë se 930 masave kundër vendit tonë”, tha Ministria e Jashtme e Venezuelës në një deklaratë.

Presidenti i SHBA Joe Biden vendosi të martën të zgjasë Urdhrin Ekzekutiv 13692, i cili u lëshua në vitin 2015 nën ish-presidentin Barack Obama dhe shpall “një emergjencë kombëtare në lidhje me situatën në Venezuelë”, për një vit tjetër, duke thënë se Venezuela vazhdon të “jetë një kërcënim i pazakontë dhe i jashtëzakonshëm” për Shtetet e Bashkuara në një deklaratë për shtyp.

Urdhri ekzekutiv është përdorur për të “justifikuar një fushatë të vazhdueshme agresioni kundër popullit venezuelian, në kundërshtim me çdo normë të së drejtës ndërkombëtare, duke përbërë një rast ndëshkimi kolektiv”, thuhet në deklaratën venezueliane.

Vendimi është “i panevojshëm, absurd dhe armiqësor” dhe tregon se Shtetet e Bashkuara “nuk janë të afta të hartojnë një politikë të jashtme koherente që nuk bazohet në shtrëngim, zhvatje ose mosrespektim,” tha ai.

“Pavarësisht se çfarë bëjnë Shtetet e Bashkuara, Venezuela është një vend i vendosur për të qenë i lirë dhe do të mbizotërojë”, tha ministria.

Në fund të janarit, Biden gjithashtu rivendosi sanksionet ndaj Venezuelës që synonin sektorin e saj të naftës dhe gazit, duke thënë se masa ishte në përgjigje të vendimit të qeverisë së presidentit të Venezuelës Nicolas Maduro për të ndaluar një kandidat kryesor të opozitës të kandidojë për president.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts