Sport

VIDEO/ Reali mjaftohet me barazim, City përsërit veten, nuk ka surpriza në Champions

video reali mjaftohet me barazim city perserit veten nuk ka surpriza ne champions

Champions League mësoi sonte dy skuadra të tjera çerekfinaliste. Pas fitoi 3-1 ndaj Copenhagen në sfidën e parë, në takimin e kthimit, Manchester City triumfoi në shtëpi me shifrat 3-1, duke përsëritur kështu veten.

Kampionët e Europës e nisën ndeshjen me “marshin e pestë”, teksa zhbllokuan llogaritë që në minutën e pestë. Gjatë zhvillimit të një goditje këndi, Akanji u tregua i saktë nga brenda zonës, duke ndëshkuar mysafirët. Goli i dytë nuk vonoi shumë, portieri i skuadrës daneze, Grabara, nuk kontrolloi si duhet një goditje të fortë të Alvarez.

Spetakli i pjesës së parë nuk kishte fund, pasi norvegjezi Mohamed Elyounoussi ngushtoi shifrat në të 29-tën minutë. Në të 45-tën, Haaland thelloi shifrat. Në pjesën e dytë, për “Qytetarët” kualifikimi ishte thjeshtë një formalitet.

Në fazën tjetër kaloi edhe Real Madrid. Pas suksesit 1-0 në përballjen e parë ndaj Leipzig, sonte në Estadio Santiago Bernabéu (Madrid), ekipi nga Madridi u mjaftua me barazimin 1-1. Gjermanët dominuan në pjesën e parë, por nuk ishin konkret para portës së Los Blancoss. Në minutën e 65-të, Vinicius “tundi rrjetën”, ndërsa vetëm pak më vonë, Orban vendosi ekuilibrat në 1-1.