Bota

Vizita e parë në 24 vjet, Putin i drejtohet Koresë së Veriut pas ftesës së Kim Jong-un

vizita e pare ne 24 vjet putin i drejtohet korese se veriut pas fteses se kim jong un
vizita e pare ne 24 vjet putin i drejtohet korese se veriut pas fteses se kim jong un

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Korenë e Veriut pas ftesës së Kim Jong-un, duke shënuar udhëtimin e tij të parë në 24 vjet drejt vendit aziatik.

Udhëheqësi rus do të vizitojë kombin e izoluar për dy ditë me ftesë të liderit të Koresë së Veriut Kim, tha Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve.

Bisedimet pritet të përqendrohen në zgjerimin e bashkëpunimit ushtarak midis vendeve pasi të dyja mbeten në mes të konfrontimeve me Perëndimin.

Bashkëpunimi ushtarak dhe ai ekonomik midis Koresë së Veriut dhe Rusisë u rritën ndjeshëm që kur udhëheqësi i Koresë së Veriut u takua me Putinin në Rusi shtatorin e kaluar, në takimin e tyre të parë që nga viti 2019.

Zyrtarët e SHBA dhe Koresë së Jugut kanë akuzuar Phenianin se i ka ofruar Rusisë artileri, raketa dhe pajisje të tjera ushtarake për të ndihmuar në zgjatjen e luftimeve të saj në Ukrainë, ndoshta në këmbim të teknologjive dhe ndihmës kryesore ushtarake.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts