Sport

Ylli amerikan i notit bën histori në Lojërat Olimpike të Parisit

ylli amerikan i notit ben histori ne lojerat olimpike te parisit

Ylli amerikan i notit, Katie Ledecky, fitoi medaljen e 9-të të artë në kategorinë 800 metra stil i lirë gjatë Lojërave Olimpike në Paris të shtunën. Ledecky fitoi titullin e katërt radhazi olimpik në stilin e lirë në 800 metra për të barazuar rekordin për më shumë medalje ari të fituara nga një grua atlete në çdo sport. Ajo barazon rekordin 50-vjeçar të gjimnastes së Bashkimit Sovjetik Larisa Latynina.

Me arritjen e re, Ledecky u bë atletja e dytë që fitoi nëntë medalje ari në historinë e Lojërave Olimpike. Ajo ka dominuar në 800 metra që kur fitoi garën si 15-vjeçare në Lojërat e Londrës në vitin 2012.

900 0 1722757764xkatie2png 614

27-vjeçarja arriti për 8 minuta e 11.04 sekonda, përpara Ariarne Titmus (8:12.29) dhe Paige Madden të Shteteve të Bashkuara (8:13.00).

Asnjë grua tjetër notare nuk ka fituar medaljen e artë në katër Olimpiada të ndryshme dhe Ledecky tha se ky ishte rekordi që i dha asaj kënaqësi të veçantë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.