Bota

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut dhe OBSH u kërkuan qeverive në mbarë botën të sigurojnë akses të barabartë në shërbimet e kujdesit shëndetësor

zyra e okb se per te drejtat e njeriut dhe obsh u kerkuan qeverive ne mbare boten te sigurojne akses te barabarte ne sherbimet e kujdesit shendetesor
zyra e okb se per te drejtat e njeriut dhe obsh u kerkuan qeverive ne mbare boten te sigurojne akses te barabarte ne sherbimet e kujdesit shendetesor

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u kërkuan qeverive në mbarë botën të sigurojnë akses të barabartë në shërbimet e kujdesit shëndetësor .

Gjatë një dialogu të nivelit të lartë për realizimin e të drejtës për shëndet në një botë në trazira, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus dhe Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Volker Turk diskutuan mbrojtjen e të drejtës së njeriut për shëndet në mes të trazirave globale në rritje.

Ata nënvizuan se një akses i tillë duhet të vendoset “në luftë, në komunitetet e shkatërruara nga ndryshimet klimatike dhe për popullatat më të cenueshme”.

Nga ana e tij, Turk rekomandoi caktimin e një takimi të dialogut strategjik midis dy organizatave për të diskutuar më tej fushat e bashkëpunimit dhe rinovimin e Memorandumit të tyre të Mirëkuptimit, duke nënvizuar ndërlidhjen midis të drejtave të njeriut dhe sektorëve të shëndetësisë.

Në këtë ngjarje morën pjesë edhe shumë mbrojtës të të drejtave të njeriut, politikëbërës, punonjës shëndetësorë dhe aktorë të tjerë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts