Bota

Zyrtari ukrainas: Nuk mund ta përjashtojë mundësinë që Rusia të përdorë armë bërthamore kundër nesh

zyrtari ukrainas nuk mund ta perjashtoje mundesine qe rusia te perdore arme berthamore kunder nesh

Vladimir Putin mund të autorizojë përdorimin e një arme bërthamore taktike të ushtrisë ruse përballet me disfatë në Ukrainë, thotë sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Kievit.

rusia ukraina

Zyrtarët rusë kanë bërë kërcënime të shpeshta për të lëshuar armë bërthamore që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës në shkurt 2022.

Oleksandr Lytvynenko tha për Times se ai nuk mund ta shihte Putinin duke vendosur armë bërthamore ndërsa Rusia kishte dorën e sipërme në luftë.

Megjithatë, i pyetur nëse kishte ndonjë rrethanë në të cilën Putin mund të përdorte përdorimin e tyre, Lytvynenko tha: “Ne nuk mund të përjashtojmë asgjë, nëse Rusia është në prag të një disfate katastrofike.”

Lytvynenko shtoi se ende nuk ka gjasa që Putin të shtypë butonin bërthamor dhe pothuajse me siguri të shkaktojë një luftë të tretë botërore.

“Ai dëshiron të jetojë,” tha ai.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts