Bota

12 të vdekur dhe dy të plagosur në një aksident rrugor në Indonezi

12 te vdekur dhe dy te plagosur ne nje aksident rrugor ne indonezi
12 te vdekur dhe dy te plagosur ne nje aksident rrugor ne indonezi

Të paktën 12 persona u vranë në Indonezi kur një makinë u përplas me një autobus dhe një makinë tjetër në një autostradë të ngarkuar ndërsa njerëzit udhëtonin për të festuar Fitër Bajramin me familjet.

“U konfirmua se kishte 12 pasagjerë,” u tha gazetarëve shefi i Ministrisë së Zhvillimit Muhadjir Efendy në makinën që u përplas me autobusin.

“Dhe të gjithë vdiqën,” tha ai.

Dy persona u plagosën në aksident, tha Efendy.

Aksidenti ndodhi në një autostradë në qytetin Karawang të provincës Java Perëndimore rreth orës 7 të mëngjesit (00:00 GMT) kur një makinë që po shkonte në lindje nga Xhakarta u përmbys dhe u përplas me autobusin dhe një automjet tjetër që udhëtonte në drejtim të kundërt.

Pamjet televizive të transmetuara më herët treguan dy makina të shkatërruara që u dogjën plotësisht si pasojë e aksidentit.

Aksidenti ndodhi teksa miliona indonezianë po udhëtojnë për në vendlindjet e tyre për të festuar fundin e muajit të shenjtë islamik të Ramazanit me familjet e tyre.

Më shumë se 800,000 automjete u regjistruan duke u larguar nga Xhakarta e Madhe midis 3 dhe 6 prillit, raportuan mediat lokale.

Ministria e Transportit e Indonezisë parashikoi se deri në 193.6 milionë njerëz do të udhëtojnë gjatë festës së Bajramit këtë vit, me rreth 28.4 milionë njerëz që parashikohet të largohen nga zona e Xhakartës së Madhe.

Shifra ishte më e lartë se 123 milionë njerëz që vlerësohet të kenë bërë udhëtimin vitin e kaluar.

Aksidentet rrugore janë të zakonshme në Indonezi, një vend i madh arkipelag ku autobusët, trenat dhe madje edhe avionët janë shpesh të vjetër dhe të mirëmbajtur keq.

Në vitin 2015, një përplasje mes një treni udhëtarësh dhe një minibusi në një vendkalim në nivel në kryeqytetin Xhakarta vrau 16 persona.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts