“Paç fat Angli”, mesazhi i mbretit Charles III për kombëtaren angleze

pac fat angli mesazhi i mbretit charles iii per kombetaren angleze

Shumë emocion për zemrën e mbretit.

Pas fitores në minutën e fundit ndaj holandezëve (2-1), kombëtarja angleze mori një përshëndetje shumë të veçantë. Dhe nga askush tjetër përveç mbretit të tyre Charles III. Monarku uron futbollistët e kombëtares angleze me një mesazh për arritjen në finalen e Kampionatit Evropian.

Capture1
Capture1

“Nëse unë mund t’ju inkurajoj të siguroni fitoren përpara se të ketë një gol të mrekullueshëm të minutës së fundit ose një dramë tjetër me penallti, sigurisht që do të ofronte një lehtësim të konsiderueshëm për rrahjet e zemrës kolektive të kombit dhe presionin e gjakut.

Sepse rruga e Anglisë për në finalen e Kampionatit Evropian nuk ishte për ata me zemër të dobët. Pas një raundi preliminar të përzier, turneu fitoi shpejtësi për anglezët vetëm në raundin e fundit.

Në raundin e 16-të kundër Sllovakisë (2:1), Harry Kane barazoi në minutat e fundit përpara se Bellingham të realizonte dhe “Tre Luanët” të kalonin një raund më tej me një goditje të jashtëzakonshme. Në çerekfinale kundër Zvicrës ishte gjuajtja e penalltive që anglezët (5:3) fituan në mënyrë mbresëlënëse me pesë penallti të realizuara”.

Anglezët presin një titull të madh që nga triumfi i Botërorit në vitin 1966, pra për 58 vjet. Tani është finalja e dytë radhazi e Kampionatit Evropian për “Tre Luanët”, në vitin 2021 Anglia humbi në mënyrë dramatike me penallti kundër Italisë (2:3). Megjithatë, kjo duhet të shmanget për të mirën e mbretit dhe të gjithë kombit.

Mbreti e mbyll letrën e tij me fjalët: “Paç fat, Angli”.