Bota

A do të ketë sulme të tjera të Iranit drejt Izraelit? Flet gjeneralit iranian: Regjimi sionist kapërceu vijat e kuqe

a do te kete sulme te tjera te iranit drejt izraelit flet gjeneralit iranian regjimi sionist kaperceu vijat e kuqe
a do te kete sulme te tjera te iranit drejt izraelit flet gjeneralit iranian regjimi sionist kaperceu vijat e kuqe

Irani nuk ka ndërmend të vazhdojë operacionin e tij ushtarak kundër Izraelit, i cili përfshinte sulme masive me dronë dhe raketa gjatë fundjavës, ka thënë shefi i shtabit të Forcave të Armatosura, gjeneralmajor Mohammad Bagheri. Të shtunën mbrëma, Teherani nisi një breshëri “të gjerë” ndaj shtetit hebre, për të cilin Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) vlerësuan se përfshinin më shumë se 300 raketa dhe drone kamikaze.

Sulmi erdhi si hakmarrje për atë që Irani pretendon të jetë një sulm ajror izraelit në konsullatën e Teheranit në Damask, Siri në fillim të këtij muaji, ku midis 16 viktimave ishin disa oficerë të lartë ushtarakë iranianë.

Duke folur pas sulmit të së dielës, Bagheri shpjegoi se arsyeja e sulmit ishte pasi “regjimi sionist kaloi vijën e kuqe” në një mënyrë që nuk mund të tolerohet. Veprimet e Izraelit, vazhdoi gjenerali, nuk mund të mbesin pa përgjigje. “Udhëheqësi suprem tha gjithashtu se ky dënim duhet të kryhet dhe falë Zotit, ky operacion u krye me përpjekjet e Gardës Revolucionare [Islamike] dhe me ndihmën e forcave të tjera të armatosura.

“Ne e shohim këtë operacion si një rezultat të plotë dhe ky operacion sipas mendimit tonë ka përfunduar, dhe ne nuk kemi ndërmend ta vazhdojmë operacionin,” tha Bagheri, duke paralajmëruar Izraelin se nëse ndërmerr ndonjë veprim të mëtejshëm kundër Iranit, “operacioni i ardhshëm do të të jetë shumë më i gjerë.”

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm shtoi se ushtria iraniane shënjestroi një “qendër të madhe informacioni” që ofronte informacione për Izraelin dhe bazën ajrore Nevatim, e cila tha se priste avionë luftarakë F-35 të projektuar nga SHBA, të përfshirë në bastisjen në konsullatën në Damask. Ndërsa të dyja këto baza u shkatërruan, Teherani nuk sulmoi qendrat e popullsisë, pohoi gjenerali. Izraeli, megjithatë, më parë tha se 99% e dronëve dhe raketave iraniane ishin rrëzuar, duke pranuar vetëm dëmtime të vogla në një bazë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts