Technology

A është koha për të kaluar në një shfletues privatësie?

a eshte koha per te kaluar ne nje shfletues privatesie

Modaliteti i fshehtë, i njohur gjithashtu si modaliteti i shfletimit privat, është një veçori e ofruar nga Google Chrome si dhe shfletues të tjerë të uebit që i lejon përdoruesit të shfletojnë internetin pa ruajtur të dhënat e tyre lokale, të tilla si historia e shfletimit, kukit, të dhënat e faqes në internet dhe hyrjet e formularit – si p.sh. si emra përdoruesi, fjalëkalime ose pyetje kërkimi, të cilat nuk do të ruhen të fshehta. Ndërsa dëgjimi i kësaj krijon menjëherë një ndjenjë sigurie, në realitet të dhënat nuk ndryshojnë shumë, pasi hyrjet tona në platformat kryesore mund të regjistrohen ende – kryesisht për të krijuar reklama që synojnë më saktë demografinë tonë.

Kështu, ndërkohë që Google, nga ana e tij, thotë se është “transparente” në lidhje me të dhënat që ruan dhe pse – dhe vitet e fundit e ka bërë më të lehtë për përdoruesit të shohin dhe fshijnë informacionin e mbajtur rreth tyre – gjëra që nuk janë aq të sigurta sa mendojmë ne. Pra, për të ruajtur vërtet privatësinë tonë, por edhe sigurinë tonë dhe tuajën, shumë sugjerojnë se do të ishte më mirë të kalonim në një shfletues që nuk është krijuar nga një kompani që fiton miliarda dollarë duke shitur reklama.

Pse duhet të miratoni shfletues të privatësisë

Në një epokë ku privatësia në internet është gjithnjë e më shumë nën kërcënim, mjetet që përdorim për të lundruar në peizazhin dixhital luajnë një rol kyç në ruajtjen e informacionit tonë personal. Më sipër janë disa shembuj ilustrues që do të na ndihmojnë të mbrojmë gjurmët tona në internet, duke ofruar një sërë veçorish të orientuara nga privatësia. Pra, çfarë saktësisht bëjnë ata?

1. Shfletuesit e privatësisë janë të pajisur me veçori të fuqishme të krijuara për të bllokuar mekanizmat e gjurmimit ndërhyrës të përdorur nga reklamuesit dhe faqet e internetit.

Cookies
Cookies
Cookies 2
Cookies 2
Cookies 1
Cookies 1

Pra, si parazgjedhje, ato parandalojnë mbledhjen e fshehtë të zakoneve tuaja të shfletimit, duke mbrojtur informacione të ndjeshme si historiku i shfletimit, skedarët e skedarëve dhe informacionet personale që të mos bien në duar të gabuara.

2. Ruani anonimitetin dhe konfidencialitetin:
Ndryshe nga shfletuesit konvencionalë, alternativat e fokusuara në privatësi i japin përparësi anonimitetit dhe konfidencialitetit të përdoruesit. Ata përdorin protokolle të avancuara të kriptimit dhe teknika anonimizimi për të fshehur adresën tuaj IP dhe maskuar aktivitetet tuaja në internet, duke minimizuar kështu rrezikun e vjedhjes së identitetit, ndjekjes dhe reklamimit të synuar.

3. Ata luftojnë ndjekjen dhe profilizimin në internet:
Shfletuesit e privatësisë thyejnë këtë cikël duke përgjuar modelet e gjurmimit, duke bllokuar skedarët e skedarëve të palëve të treta dhe duke kufizuar ekspozimin e informacionit tuaj personal, duke parandaluar kështu përpjekjet për të krijuar profile të detajuara të sjelljes suaj në internet.

4. Të drejtat dhe liritë themelore mbrohen:
Në një epokë të karakterizuar nga shqetësime të shtuara rreth privatësisë dixhitale dhe lirive civile, miratimi i shfletuesve miqësorë ndaj privatësisë është sinonim i mbështetjes së mbrojtjes së të drejtave dhe lirive themelore në sferën dixhitale. Duke përkrahur transparencën, përgjegjshmërinë dhe fuqizimin e përdoruesve, ato hapin rrugën për një ekosistem interneti më të drejtë dhe më miqësor ndaj privatësisë.

5 shfletuesit kryesorë të privatësisë

DuckDuckGo (Android, iOS, Windows, macOS)
Ofruesi i famshëm privat i kërkimit DuckDuckGo tani ka një aplikacion të pavarur desktop, si dhe një aplikacion të shfletuesit të internetit për celular. Shfletuesi i bazuar në Chromium ka disa virtyte dizajni, të tilla si një buton flakë në krye, një buton paniku, që ju lejon të mbyllni skedat dhe të fshini menjëherë të dhënat e shfletimit. Shfletuesi përfshin gjithashtu menaxhimin automatik të pëlqimit të kukive për dritaret kërcyese dhe mbështetje për standardin e ri të Kontrollit të Privatësisë Globale. Ka Duck Player për të luajtur video në YouTube pa reklama të Google – arsye e mjaftueshme për të instaluar këtë shfletues.
Ju gjithashtu mund të instaloni shtesën DuckDuckGo Privacy Essentials në shfletuesin tuaj ekzistues të desktopit për ta bërë atë më privat. Kjo në mënyrë efektive bllokon gjurmuesit e palëve të treta, kalon motorin tuaj të kërkimit në një motor të përqendruar te privatësia, detyron faqet e internetit të përdorin një lidhje të koduar HTTPS aty ku është e mundur dhe ju lejon të shihni një rezultat privatësie për faqet e internetit që vizitoni.

Ghostery (Android, iOS, Windows, macOS)
Instaloni Ghostery në pajisjen tuaj celulare ose kompjuterin dhe ai menjëherë do të fillojë të bllokojë reklamat dhe skedarët e skedarëve që përpiqen të gjurmojnë atë që bëni në internet. Ashtu si DuckDuckGo, Ghostery në fakt na tregon saktësisht se cilët gjurmues dhe reklama bllokon dhe sa mjete gjurmimi ka instaluar çdo faqe interneti që vizitojmë.

Shfletuesi Tor (Android, Windows, macOS)
Slogani i Tor Browser është: “Mbrohuni nga gjurmimi, mbikëqyrja dhe censura”. Në të vërtetë, është mbrojtja jonë përfundimtare e privatësisë, në një shfletues, duke ofruar një shteg të koduar me shumë hapa drejt shfletimit tonë që e bën shumë të vështirë identifikimin tonë. Ai siguron edhe më shumë privatësi sesa një VPN sepse trafiku i koduar kalon nëpër të paktën tre nyje, një sistem që e bën pothuajse të pamundur gjurmimin e trafikut tek ne. E keqja e tij është për fat të keq se ngadalëson shfletimin tonë.

Brave (Android, iOS, Windows, macOS)
Si shumica e shfletuesve këto ditë, Brave bazohet në një version të personalizuar të Chromium, kodi që fuqizon Google Chrome, që do të thotë se është i pajtueshëm me shumicën e faqeve të internetit. E njëjta thekson mbrojtjen e privatësisë tonë në internet dhe bllokimin e reklamave, por në të njëjtën kohë na lejon të fitojmë kriptomonedhë gjatë shfletimit.
Më konkretisht, një veçori e quajtur Shields bllokon si parazgjedhje skedarët dhe reklamat e gjurmimit të palëve të treta, ndërkohë që zbaton HTTPS-në më të sigurt dhe na lejon të zgjedhim midis bllokimit standard dhe agresiv të gjurmuesit dhe bllokimit të reklamave. Brave ka gjithashtu mbrojtje të avancuara të gjurmëve të gishtërinjve dhe çaktivizon veçoritë që përdoren zakonisht për të përgjuar informacionin e pajisjes sonë.

Firefox (Android, iOS, Windows, macOS)
Firefox ka qenë prej kohësh në ballë të privatësisë në internet, duke bllokuar ndjekjen e cookies në të gjitha faqet e internetit si parazgjedhje dhe duke vazhduar të jetë një nga opsionet më të mira për t’u siguruar që ne “dërgojmë” sa më pak të dhëna të jetë e mundur. kur shfletoni internetin.
Gjithashtu, Mozilla, kompania që prodhon Firefox-in, ofron shumë shtesa, të tilla si një sistem falas për monitorimin e shkeljes së të dhënave – i cili na bën të ditur kur emrat tanë të përdoruesve dhe fjalëkalimet mund të jenë ekspozuar diku në internet – një sistem falas i pseudonimit të postës elektronike për duke mbajtur të mbrojtur adresën tonë të vërtetë të emailit dhe një VPN që kushton 10 dollarë në muaj. E gjithë kjo përbën një paketë të plotë për të qenë të sigurt në internet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts