Bota

A ishte ‘bombardimi’ i reve me kripë shkaku i reshjeve historike që shkaktuan përmbytjet? Paralajmërimi i shkencëtarëve për motin në Dubai

a ishte bombardimi i reve me kripe shkaku i reshjeve historike qe shkaktuan permbytjet paralajmerimi i shkencetareve per motin ne dubai
a ishte bombardimi i reve me kripe shkaku i reshjeve historike qe shkaktuan permbytjet paralajmerimi i shkencetareve per motin ne dubai

Qershorin e kaluar, Princi i Kurorës së Dubait , Sheikh Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, miratoi një fond prej 21.8 miliardë dollarësh për të zgjeruar dhe ridizajnuar sistemin e kullimit. Në janar, një agjenci e re për menaxhimin e përmbytjeve u krijua në qytet. Shiu, më i denduri në 75 vjet, i cili e ktheu qytetin e Dubait në një lagunë të madhe, i kapërceu planet.

Tani, ndërsa ujërat tërhiqen, ata po zbulojnë shkallën e shkatërrimit nga stuhia historike që vrau 19 persona në Omanin fqinj dhe të paktën një në Dubai. Nuk janë vetëm imazhet e kaosit në aeroportin e Dubait, i cili është gjithashtu më i ngarkuari në planet – me udhëtarët e grumbulluar në dysheme për të fjetur. As supermakinat ultraluksoze që u fundosën nën tonelata ujë. Janë rrugë, trotuaret që u përmbytën nga uji, madje edhe bulevardi i famshëm Sheikh Zayed me 12 korsi u përmbyt, duke shkaktuar bllokim trafiku prej orësh në pjesët “e thata” të tij. Përmbytjeve nuk i shpëtuan as shtëpi, të cilat tashmë janë të pabanueshme. Edhe në rrokaqiej banorët u detyruan të ngjitnin dhjetëra kate me shkallë – pasi ashensorët e bodrumeve ishin përmbytur. Teksa në disa lagje lëviznin me varka apo edhe dërrasa sërfi, është dëmtuar edhe një pjesë e Metrosë së qytetit.

Autoritetet vendore nuk kanë ende informacione për vlerën totale të dëmeve të shkaktuara. Në fund të fundit, cisternat ende po pompojnë për të nxjerrë ujin dhe baltën nga zonat më të prekura. Ndërkohë debati në Dubai është nëse “bombardimi” i reve me kripë, një teknikë e quajtur “mbjellja e reve”, është përgjegjëse për stuhinë historike. Në Emiratet e Bashkuara Arabe, kjo teknikë është përdorur që nga vitet ’90 për të trajtuar anominë pasi në shumë raste ato mund të shkaktojnë reshje. Megjithatë, në këtë rast të veçantë, në përgjigje të thashethemeve se një aeroplan i Qendrës Kombëtare Meteorologjike të Dubait që fluturoi të dielën shkaktoi katastrofën, meteorologët në qendër mohojnë çdo lidhje. Dhe ata thonë se do të ishte e pamundur të shkaktohet një përmbytje e tillë.

Ajo që shkencëtarët thonë është se temperaturat gjithnjë e më të nxehta të Dubait dhe natyrisht, në rajon më gjerë, kanë kontribuar në motin e keq historik dhe do ta bëjnë këtë më shpesh në të ardhmen. Siç shpjegojnë ata, ajri i ngrohtë mund të mbajë më shumë lagështi (rreth 7% për çdo gradë Celsius shtesë) gjë që mund të rrisë intensitetin e reshjeve.

Në rastin e Dubait, problemi nuk është vetëm sistemi i pamjaftueshëm i kullimit – pasi disa rrugë nuk kanë as kanale kullimi dhe uji i shiut përfundon në shtëpi, ose ngec në to. Është gjithashtu fakti që qyteti i Dubait ka pak hapësira të gjelbra për të thithur një pjesë të lagështirës. Ekspertët thonë se qyteti duhet të përshtatet me kushtet e reja dhe të përshtatë infrastrukturën e tij për ta mbrojtur atë nga realiteti i ri që sjell ndryshimet klimatike: Përveç periudhave të gjata thatësire dhe nxehtësie – diçka normale për shkretëtirën në të cilën është ndërtuar – të jetë gati për reshje të dendura shiu, të aftë për të shkaktuar fenomene përmbytjesh. Sepse ky ishte “moti i keq i shekullit”, më i keqi që Dubai ka parë që nga viti 1949, kur mbahen të dhënat e motit, por ndoshta jo i fundit i këtij intensiteti që do të përjetojë në vitet në vijim.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts