Bota

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike jep alarmin: Sulmet vënë në rrezik sigurinë në centralin e Zaporizhzhia-s

agjencia nderkombetare e energjise atomike jep alarmin sulmet vene ne rrezik sigurine ne centralin e zaporizhzhia s
agjencia nderkombetare e energjise atomike jep alarmin sulmet vene ne rrezik sigurine ne centralin e zaporizhzhia s

Sulmet e fundit në termocentralin bërthamor të Zaporozhzhia-s po shkelin një nga parimet e dakorduara për të reduktuar rreziqet e sigurisë së centralit.

Kështu deklaroi drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, në një takim të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

“Gjatë 10 ditëve të fundit, i pari nga këto parime është shkelur në mënyrë të përsëritur, duke shënuar një ndryshim rrënjësor, një rritje të rrezikut për sigurinë bërthamore dhe mbrojtjen e objektit,” -tha Grossi, duke iu referuar parimit se nuk duhet të ketë sulme të çdo lloji nga ose kundër uzinës dhe duke i kujtuar Këshillit të Sigurimit se vitin e kaluar ai kishte përshkruar parimet për garantimin e sigurisë së Znpp për të shmangur rrezikun e një aksidenti bërthamor dhe i bëri thirrje Rusisë dhe Ukrainës që t’i respektojnë ato.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts