Bota

“Ai do të mbajë me çdo kusht pushtetin”, Zelensky: Putin duhet të përfundojë në Hagë

ai do te mbaje me cdo kusht pushtetin zelensky putin duhet te perfundoje ne hage
ai do te mbaje me cdo kusht pushtetin zelensky putin duhet te perfundoje ne hage

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se duhet të ketë përgjigje të drejtë ndaj veprimeve të vrasësve rusë që siguruan vazhdimin e sundimit të presidentit rus, Vladimir Putin.

Në ditën e tretë të procesit zgjedhor në Rusi, Zelensky ka deklaruar të dielën se mbajtja e “zgjedhjeve” në Rusi është mesazh se Putini do ta mbajë me çdo kusht pushtetin, derisa për liderin rus është shprehur se duhet të gjykohet në Hagë.

“Vetëm një një e frikëson më shumë: përgjegjësia. Ky imitim i ‘zgjedhjeve’ nuk ka legjitimitet dhe nuk mund të ketë. Ky person duhet të përfundojë në bankën e të akuzuarve në Hagë. Kjo është ajo që duhet të sigurojmë. Kushdo në botë që vlerëson jetën dhe mirësjelljen”, ka thënë ai, raportoi TheGuardian.

Sipas kreut të Ukrainës, mbajtja e zgjedhjeve ruse në territoret e okupuara ukrainase është krim.

“Të gjithë në botë e kuptojmë se ky person, si shumë të tjerë gjatë historisë, është i sëmurë nga pushteti dhe nuk do të ndalet para asgjëje për të sunduar përgjithmonë. S’ka asnjë të keqe që ai s’do ta bënte për të ruajtur fuqinë e tij personale. Dhe askush në botë nuk do të ishte i mbrojtur nga kjo. I jam mirënjohës çdo shteti, lideri apo organizate ndërkombëtare që i ka quajtur dhe do të vazhdojë t’i quajë këto gjëra me emrat e tyre të duhur”, ka theksuar ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts