Bota

Analiza e The Guardian: Ursula von der Leyen drejt mandatit të dytë si Presidente e KE! Ja kush pritet të marrë kryesimin e Këshillit të BE-së dhe të pasojë kryediplomatin Borrell

analiza e the guardian ursula von der leyen drejt mandatit te dyte si presidente e ke ja kush pritet te marre kryesimin e keshillit te be se dhe te pasoje kryediplomatin borrell

Ursula von der Leyen është në rrugën e duhur për të qëndruar për një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian, ndërsa liderët e BE-së takohen këtë mbrëmje për një diskutim të parë mbi ndarjen e vendeve të punës kryesore të bllokut.

Ursula von der Leyen

27 krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së do të mblidhen për darkë në Bruksel në takimin e tyre të parë të grupit që nga zgjedhjet evropiane javën e kaluar që nxitën partitë nacionaliste dhe të ekstremit të djathtë që Emmanuel Macron të thërriste zgjedhje të parakohshme në Francë.

Në lojë është nëse von der Leyen do të marrë një mandat të dytë pesë-vjeçar si kreu i komisionit, i cili nis dhe zbaton ligjin e BE-së. Udhëheqësit e BE-së do të vendosin gjithashtu për pasuesit e Charles Michel, presidenti i Këshillit Evropian dhe Josep Borrell, kryediplomati i BE-së.

Von der Leyen ka qenë prej kohësh kryesuesi i qartë. Si kandidatja kryesore për Partinë Popullore Evropiane të qendrës së djathtë, e cila do të jetë grupi më i madh në parlamentin e ri evropian me 26% të vendeve, pozicioni i saj është forcuar nga votimi në mbarë Evropën.

Konsensusi po forcohet gjithashtu rreth ish-kryeministrit socialist të Portugalisë António Costa për të marrë detyrën nga Michel në kryesimin e takimeve të Këshillit të BE-së.

Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas është një favorit për të marrë detyrën nga Borrell si kryediplomati i BE-së.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts