Bota

I dërguari i SHBA takohet me Netanyahun ndërsa tensionet intensifikohen midis Izraelit dhe Hezbollahut

i derguari i shba takohet me netanyahun ndersa tensionet intensifikohen midis izraelit dhe hezbollahut

I dërguari i posaçëm amerikan Amos Hochstein u takua me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në Jerusalem të hënën, tha në një deklaratë zyra e kryeministrit izraelit.

Capture

Deklarata nuk detajoi se çfarë u diskutua në takim, por vizita e Hochstein ndodh pasi Uashingtoni po intensifikon përpjekjet diplomatike për të provuar dhe parandaluar një përshkallëzim të armiqësive midis Izraelit dhe Hezbollahut.

“Në takim morën pjesë Ministri i Çështjeve Strategjike Ron Dermer, Shefi i Shtabit Rabin Tzachi Braverman, Sekretari i Përgjithshëm ushtarak i Kryeministrit Roman Goffman, këshilltari politik Ofir Fleck dhe zëvendës ambasadorja e SHBA në Izrael Stephanie Hallett”, shtohet në deklaratë.

Kujtojmë se luftimet e fundit midis Izraelit dhe Hezbollahut, një grup paraushtarak i fuqishëm, i mbështetur nga Irani, që vepron jashtë Libanit jugor, u ndezën nga sulmet e 7 tetorit nga Hamasi dhe lufta që pasoi në Gaza. Hezbollahu ka shprehur mbështetje për Hamasin dhe thotë se po lufton në mbështetje të popullit palestinez.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts