Shqiperia

Apeli liron ish-Drejtorin e ASHK Sarandë, Mariel Murati

apeli liron ish drejtorin e ashk sarande mariel murati
apeli liron ish drejtorin e ashk sarande mariel murati

Gjykata e Apelit ka liruar sot nga qelia ish-Drejtorin e ASHK Sarandë, Mariel Murati. Murati qëndroi për 26 ditë nën arrest, prej ditës kur u vetëdorëzua në Komisariatin e Sarandës.

Gjykata e ShkallĂ«s sĂ« ParĂ« e Juridiksionit tĂ« PĂ«rgjithshĂ«m SarandĂ« caktoi ndaj tij masĂ«n e sigurisĂ« “Arrest nĂ« burg” pĂ«r veprat penale “ndĂ«rtim i paligjshĂ«m” dhe “falsifikim dokumentash” pas kĂ«rkesĂ«s sĂ« ProkurorisĂ« sĂ« Rrethit, e cila kishte lĂ«shuar urdhĂ«r ndalimi pĂ«r Muratin dhe 10 zyrtarĂ« dhe ish zyrtarĂ« tĂ« tjerĂ« tĂ« ASHK, BashkisĂ« dhe IKMT. Ka qenĂ« gjyqtari Genti Shala ai qĂ« ka ndryshuar vendimin e GjykatĂ«s sĂ« SarandĂ«s, duke vendosur lirimin nĂ« sallĂ« tĂ« gjyqit pĂ«r 47-vjeçarin. Mariel Murati akuzohet nga Prokuroria e SarandĂ«s se ka ndĂ«rtuar pa leje njĂ« hotel 7 katĂ«sh nĂ« lagjen nr.4 tĂ« SarandĂ«s dhe mĂ« pas e ka legalizuar atĂ«. Pasi legalizimi u kap me shkelje nga KLSH dhe ju vendos masĂ« kufizimi, dyshohet se Murati ka paraqitur nĂ« ASHK njĂ« akt ekspertimi tĂ« falsifikuar.

Po sot nĂ« GjykatĂ«n e Apelit TiranĂ«, u shqyrtua edhe masa e sigurisĂ« pĂ«r 9 tĂ« ndaluarit e tjerĂ« tĂ« operacionit tĂ« nisur nĂ« 13 mars. Gjyqtarja Brikena Ukperaj ka lĂ«nĂ« nĂ« fuqi vendimin e GjykatĂ«s sĂ« SarandĂ«s pĂ«r masat e sigurisĂ« “Arrest nĂ« shtĂ«pi”’pĂ«r zyrtarĂ«t e ASHK, Erald Lika dhe Ermen Stroka, “detyrim paraqitje” pĂ«r zyrtarĂ«t dhe ish-zyrtarĂ«t e ASHK dhe IKMT, Andri Dhima, Ina Papa, Denis Balili e Manushaqe Saliko si dhe “detyrim paraqitje” dhe “pezullim i ushtrimit tĂ« njĂ« detyre a shĂ«rbimi publik” pĂ«r zyrtarĂ«t dhe ish-zyrtarĂ«t e IMT tĂ« BashkisĂ« SarandĂ«, Viktor Qesari, Tonin Simoni e Oltion Durmishi. Prokuroria e SarandĂ«s kishte apeluar vendimin e GjykatĂ«s sĂ« SarandĂ«s, duke kĂ«rkuar “Arrest nĂ« shtĂ«pi” pĂ«r tĂ« gjithĂ« tĂ« akuzuarit qĂ« ndodheshin nĂ« “detyrim paraqitje” pĂ«rvec PapĂ«s e Salikos, por kjo nuk u pranua sot nga Gjykata e Apelit. ZyrtarĂ«t e mĂ«sipĂ«rm akuzohen pĂ«r “shpĂ«rdorim detyre” pasi kanĂ« lejuar tĂ« ndĂ«rtohet dhe mĂ« pas kanĂ« legalizuar hotelin 7 katĂ«sh tĂ« Mariel Muratit.

Në kërkim për operacionin e nisur në 13 mars vazhdon të jetë ish-Drejtoresha e ASHK Sarandë, Kozeta Statha.

(Balkanweb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts