Bota

Arabia Saudite do të investojë 40 miliardë dollarë në Inteligjencën Artificiale

arabia saudite do te investoje 40 miliarde dollare ne inteligjencen artificiale
arabia saudite do te investoje 40 miliarde dollare ne inteligjencen artificiale

Arabia Saudite po planifikon të krijojë një fond prej rreth 40 miliardë dollarësh për të investuar në inteligjencën artificiale (AI) sipas një raporti nga New York Times.

Përfaqësuesit e fondit të pasurisë sovrane të Arabisë Saudite, Fondi i Investimeve Publike (PIF), kanë diskutuar një partneritet të mundshëm me firmën amerikane të kapitalit sipërmarrës Andreessen Horowitz dhe financues të tjerë në javët e fundit, raportoi gazeta.

Andreessen Horowitz dhe Guvernatori i PIF, Yasir Al-Rumayyan kanë diskutuar gjithashtu mundësinë e krijimit të një zyre në Riad nga firma amerikane, thuhet në raport. Al-Rumayyan ka folur më parë për interesin e Arabisë Saudite për t’u bërë një qendër për aktivitetin e AI jashtë SHBA. Ai theksoi “vullnetin politik” dhe burimet financiare të mbretërisë për të mbështetur zhvillimin e projekteve të AI.

Nëse fondi vazhdon siç është planifikuar, ai do ta pozicionojë Arabinë Saudite si investitorin më të madh në botë në AI. Kjo nismë do të ishte gjithashtu në përputhje me Vizionin 2030 të mbretërisë, i cili synon të zhvendosë ekonominë e vendit nga varësia nga të ardhurat nga nafta drejt një ekonomie më të larmishme të bazuar në informacion.

Duke vepruar kështu, Arabia Saudite do të ketë tejkaluar ambicien e saj të deklaruar më parë për të investuar 5.3 miliardë dollarë në AI deri në vitin 2030, e cila u njoftua në vitin 2020 në margjinat e Samitit të G20 në Riad.

Në një intervistë të publikuar nga Asharq Al-Awsat, kryetari dhe CEO i IBM, Arvind Krishna tha se beson se Arabia Saudite po shfaqet shpejt si një lider global në fushën e AI.

Krishna tha se kompania e tij planifikon të investojë më shumë se 200 miliardë dollarë në talentet dhe infrastrukturë përmes krijimit të një qendre të re softuerike në Riad. Qendra do të punojë për të nxitur inovacionin në fushat e të dhënave, AI dhe programet e qëndrueshmërisë, me qëllim të përshpejtimit të zhvillimit të aftësive dhe krijimit të vendeve të punës me cilësi të lartë për profesionistët e rinj të IT në Arabinë Saudite, tha gazeta.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts