Bota

Huthit premtojnë kalim të sigurt për anijet ruse dhe kineze në Detin e Kuq

huthit premtojne kalim te sigurt per anijet ruse dhe kineze ne detin e kuq
huthit premtojne kalim te sigurt per anijet ruse dhe kineze ne detin e kuq

Përfaqësuesit e lëvizjes rebele jemenase Ansar Allah (Houthis) kanë siguruar Rusinë dhe Kinën se anijet e tyre mund të kalojnë nëpër Detin e Kuq dhe ngushticën Bab el-Mandeb pa frikë nga sulmet.

Sipas agjencisë, një marrëveshje përkatëse dyshohet se është arritur gjatë bisedimeve mes diplomatëve të tre vendeve, të cilat u zhvilluan në Oman.  Zëdhënësi i Ansar Allah, Mohamed Abdel Salam kryesoi delegacionin Houthi.

Pas përshkallëzimit të konfliktit në Rripin e Gazës, lëvizja Ansar Allah paralajmëroi se do të kryente sulme në territorin izraelit dhe do të pengonte anijet e lidhura me të, të kalonin nëpër ujërat e Detit të Kuq dhe ngushticës Bab el-Mandeb për aq kohë sa Operacioni në enklavën palestineze vazhdoi. Që nga mesi i nëntorit të vitit të kaluar, Houthi-t kanë sulmuar dhjetëra anije civile në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts