Bota

Avionët izraelitë godasin objektivat e Hezbollahut në Libanin jugor

avionet izraelite godasin objektivat e hezbollahut ne libanin jugor
avionet izraelite godasin objektivat e hezbollahut ne libanin jugor

Izraeli nisi sulme të reja ajrore kundër objektivave të Hezbollahut në Libanin jugor të hënën, sipas ushtrisë.

Një deklaratë ushtarake tha se avionët luftarakë goditën një vend të Hezbollahut në qytetin kufitar Mays al-Jabal.

Ushtria tha se infrastruktura tjetër e Hezbollahut ishte në shënjestër në qytetet Odaisseh, Kafr Kila dhe Nabatieh.

Nuk ka ende raporte për viktima apo dëme.

Tensioni është ndezur përgjatë kufirit midis Libanit dhe Izraelit mes shkëmbimeve të ndërprera të armëve midis forcave izraelite dhe Hezbollahut, në përleshjet më vdekjeprurëse që kur të dy palët luftuan një luftë në shkallë të gjerë në 2006.

Përshkallëzimi vjen mes një ofensive ushtarake izraelite në Rripin e Gazës që ka vrarë më shumë se 31,700 viktima pas një sulmi të Hamasit më 7 tetorin e kaluar.

Të paktën 300 njerëz vlerësohet të jenë vrarë në Liban, duke përfshirë 240 luftëtarë të Hezbollahut, që nga shpërthimi i përleshjeve tetorin e kaluar. Afro 20 izraelitë janë vrarë, sipas shifrave izraelite.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts