Technology

BE heton “Alphabet”, “Apple” dhe “Meta” për shkelje të Aktit të Tregjeve Dixhitale

be heton alphabet apple dhe meta per shkelje te aktit te tregjeve
be heton alphabet apple dhe meta per shkelje te aktit te tregjeve

Komisioni Evropian tha se do të hetojë “Apple”, “Meta” dhe pronarët e “Google”, “Alphabet”, për shkelje të dyshuara të rregullave të Bashkimit Evropian nga “rojtarët”, kompanitë që kontrollojnë dhe ndërmjetësojnë aksesin në tregje të klientëve.

Ky është hetimi i parë i mospërputhshmërisë sipas Aktit të Tregjeve Dixhitale të BE-së (DMA), i cili hyri në fuqi më 7 mars dhe rregullon sjelljen e kompanive që komisioni i vlerëson si “rojtarë” në ekonominë dixhitale.

Një “rojtar” nënkupton një kompani që mban një pozicion të fuqishëm në ekonominë dixhitale të BE-së, duke vepruar si një ndërmjetës midis shumë përdoruesve dhe bizneseve.

Hetimet në “Alphabet” dhe “Apple” kanë të bëjnë me dyshimin për mospërputhje të një dispozite të DMA-së që kërkon që rojtarët të “drejtojnë” klientët drejt ofertave jashtë dyqaneve të tyre të aplikacioneve, pa pagesë.

Gjithashtu BE po shqyrton nëse “Alphabet” u jep përparësi shërbimeve të veta në rezultatet e kërkimit të “Google” dhe nëse “Apple” pajtohet me rregullat e DMA-së që rregullojnë zgjedhjen e përdoruesit në iOS, sistemi operativ për telefonat inteligjentë dhe tabletët.

“Meta” po hetohet për politikën e saj, e cila u kërkon përdoruesve të zgjedhin midis opsionit të pagesës për të përdorur shërbimet e saj, dhe pranimit që të dhënat e tyre personale të ndahen ndërmjet shërbimeve të kompanisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts