Bota

BE propozon sanksione të reja ndaj Rusisë për vdekjen e Alexey Navalny

be propozon sanksione te reja ndaj rusise per vdekjen e alexey navalny
be propozon sanksione te reja ndaj rusise per vdekjen e alexey navalny

Bashkimi Evropian do të propozojë sanksione të reja në lidhje me vdekjen e liderit të opozitës ruse Alexey Navalny në një burg arktik muajin e kaluar.

Masat kufizuese do të përfshijnë 35 persona dhe dy subjekte.

BE miratoi një paketë modeste sanksionesh muajin e kaluar që synonte Moskën, e 13-ta e saj që kur Rusia pushtoi Ukrainën. Këto masa u përqendruan në zbatimin e kufizimeve ekzistuese.

Midis listimeve të propozuara janë disa zyrtarë të burgjeve dhe qeverive, gjyqtarë, si dhe kolonitë penale IK-3 dhe IK-6, sipas draftit.

Navalny u bë i njohur gjatë protestës masive pro-demokracisë në Rusi në 2011-2012. Kritikut të Kremlinit iu ndalua të kandidonte në zgjedhjet presidenciale të vitit 2018 për shkak të një bindjeje mashtrimi që SHBA dhe BE e kritikuan si të motivuar politikisht.

Ai u sëmur në gusht 2020 në një fluturim për në Moskë pas takimit me aktivistët lokalë në qytetin siberian të Tomsk. Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike, një mbikëqyrës ndërkombëtar, konfirmoi se një agjent nervor nga grupi i ndaluar Novichok ishte përdorur në helmim.

Udhëheqësi i opozitës u transferua në një koloni të largët burgu Arktik, IK-3, në fund të dhjetorit nga një burg jashtë Moskës. Në postimin e tij të fundit në X, dikur Twitter, më 14 shkurt, ai raportoi se ishte dënuar me 15 ditë për herë të katërt që kur kishte mbërritur atje.

Nga burgu ai bëri thirrje për një protestë mbarëkombëtare gjatë zgjedhjeve presidenciale, duke inkurajuar njerëzit të mbërrinin në qendrat e votimit për të votuar kundër Putinit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts