Bota

Benjamin Netanyahu: “Nuk do të ketë luftë civile” në Izrael

benjamin netanyahu nuk do te kete lufte civile ne izrael
benjamin netanyahu nuk do te kete lufte civile ne izrael

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se “nuk do të ketë luftë civile” në Izrael mes protestave që kërkojnë dorëheqjen e tij.

“Ndarja është dobësi. Uniteti është forcë,” tha Netanyahu në një konferencë shtypi pas një shërbimi përkujtimor për ushtarët e vrarë në Rripin e Gazës.

“Ne po luftojmë në disa fronte: Në jug, derisa Hamasi të eliminohet dhe të gjithë pengjet tanë të kthehen. Në veri, derisa të rikthejmë të gjithë banorët tanë të sigurt në shtëpitë e tyre”, tha ai.

“Në lindje, ne po punojmë për të parandaluar që Irani të na rrethojë në një pengesë dhe të arrijë armë bërthamore që janë krijuar për të na shkatërruar.

“Por ka një luftë që nuk mund të jetë dhe nuk duhet të ketë – nuk do të ketë luftë civile”, tha Netanyahu.

Mijëra izraelitë kanë organizuar protesta duke kërkuar zgjedhje të parakohshme dhe një shkëmbim pengjesh me Hamasin, i cili besohet se mban peng më shumë se 120 izraelitë.

Grupi i rezistencës palestineze po kërkon fundin e ofensivës vdekjeprurëse të Izraelit në Gaza në këmbim të çdo shkëmbimi pengjesh me Tel Avivin.

Duke shpërfillur një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm, Izraeli është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të sulmit të vazhdueshëm brutal në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit 2023 nga Hamasi.

Më shumë se 37,350 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe mbi 85,400 të tjerë janë plagosur, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Mbi tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të mëdha të Gazës janë nën rrënoja në mes të një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i së cilës e urdhëroi atë të ndalonte menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor të Rafahut, ku më shumë se 1 milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts