Bota

BE-ja do të vendosë mbrojtjen në krye të agjendës 5-vjeçare

be ja do te vendose mbrojtjen ne krye te agjendes 5 vjecare
be ja do te vendose mbrojtjen ne krye te agjendes 5 vjecare

Çështjet e sigurisë dhe mbrojtjes do të jenë në krye të agjendës strategjike të BE-së për pesë vitet e ardhshme.

Në draft dokument thuhet se vendet e komunitetit synojnë të rrisin shpenzimet ushtarake, të integrojnë tregjet e mbrojtjes të vendeve të BE-së, të promovojnë prokurimin e përbashkët të armëve dhe të zhvillojnë projekte të reja në këtë fushë.

Ata gjithashtu planifikojnë të punojnë për të rritur konkurrencën e BE-së në sfondin e dominimit ekonomik të SHBA-së dhe Kinës.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts