Bota

Beteja e ish-Presidentit me drejtësinë, sondazhi i CNN: Shumica e amerikanëve duan një vendim për Trump para zgjedhjeve

beteja e ish presidentit me drejtesine sondazhi i cnn shumica e amerikaneve duan nje vendim per trump para zgjedhjeve
beteja e ish presidentit me drejtesine sondazhi i cnn shumica e amerikaneve duan nje vendim per trump para zgjedhjeve

Shumica e amerikanëve duan të shohin një verdikt mbi akuzat federale me të cilat përballet ish- Presidenti Donald Trump lidhur me përmbysjen e zgjedhjeve në vitin 2020 përpara zgjedhjeve presidenciale të këtij viti, sipas një sondazhi të ri të CNN të kryer nga SSRS. Shumica presin që Trump të falë veten për çdo krim federal për të cilin është dënuar nëse fiton presidencën ose të refuzojë të pranojë humbjen nëse nuk fiton në nëntor.

Rreth gjysma e amerikanëve në këtë sondazh, 48%, thonë se është thelbësore që një vendim të merret përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024 , dhe 16% të tjerë që ata do të preferonin ta shihnin një të tillë. Vetëm 11% thonë se një gjyq për akuzat duhet të shtyhet deri pas zgjedhjeve, me një pjesë tjetër që thotë se koha e gjykimit nuk ka rëndësi për ta. Një shumicë prej 72% e demokratëve dhe 52% e të pavarurve thonë se është thelbësore që një vendim të merret parazgjedhor. Republikanët janë më të ndarë. Ndërsa 38% thonë se një vendim duhet të merret para zgjedhjeve presidenciale, duke përfshirë 20% që e quajnë atë thelbësore, 39% të tjerë thonë se nuk ka rëndësi se kur zhvillohet gjyqi dhe 23% mendojnë se gjyqi duhet të mbahet pas këto zgjedhje.

Trump aktualisht përballet me katër padi të veçanta penale , përfshirë akuzat federale në lidhje me përpjekjet e tij të supozuara për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020.

Disa aspekte të çështjes ka të ngjarë të apelohen në Gjykatën e Lartë . Vetëm 42% e amerikanëve shprehin një masë të madhe ose një masë të moderuar besimi në Gjykatën e Lartë për të marrë vendimet e duhura për çdo çështje ligjore që lidhet me zgjedhjet e 2024, me 35% që thonë se kanë vetëm njëfarë besimi në gjykatë dhe 23% se nuk kanë fare. Republikanët kanë më shumë gjasa se demokratët të shprehin të paktën një masë të moderuar besimi (52% deri në 36%). Mes atyre që e shohin vendimin parazgjedhor në çështjen federale të përmbysjes së zgjedhjeve Trump si thelbësor, vetëm 35% shprehin besim në Gjykatën e Lartë për çështjet e lidhura me zgjedhjet.

Pikëpamjet e përpjekjeve të Trump për të mbetur president pas zgjedhjeve të 2020 mbeten në mënyrë efektive të pandryshuara nga vendi ku qëndronin një vit e gjysmë më parë në mes të dëgjimeve publike në sulmin e 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA: 45% thonë se ai ka vepruar në mënyrë të paligjshme, 32% në mënyrë joetike , dhe 23% se ai nuk bëri asgjë të keqe. Një shumicë prej 80% e demokratëve thonë se ai ka vepruar në mënyrë të paligjshme. Rreth gjysma e republikanëve (49%) thonë se Trump nuk bëri asgjë të keqe pas zgjedhjeve të fundit presidenciale, me 40% që thanë se veprimet e tij ishin joetike dhe vetëm 11% se ato ishin të paligjshme.

Shumica dërrmuese e publikut vazhdon të mbështesë parimin bazë që kandidatët politikë amerikanë duhet të pranojnë rezultatet e zgjedhjeve në SHBA. Tetëdhjetë e gjashtë për qind thonë se humbësi i zgjedhjeve presidenciale ka një detyrim të pranojë pasi të vërtetohen rezultatet, i pandryshuar nga koha kur Trump dhe Presidenti Joe Biden u përballën në tetor 2020.

Më pak presin që Trump do të ishte i gatshëm të pranonte një humbje tani sesa e bëri këtë në 2020. Vetëm 25% e amerikanëve thonë se presin që ai të pranojë rezultatet nëse humbet në nëntor si kandidati republikan, nga 37% në tetor 2020. Nga Në të kundërt, 76% e amerikanëve presin që Biden të pranojë nëse humbet, ngjashëm me 71% që thanë të njëjtën gjë katër vjet më parë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts