Sport

Bie miti “tiki-taka”, pas 16 vitesh Spanja lëshon kontrollin te topit, De La Fuente hap një cikël të ri

bie miti tiki taka pas 16 vitesh spanja leshon kontrollin te topit de la fuente hap nje cikel te ri
bie miti tiki taka pas 16 vitesh spanja leshon kontrollin te topit de la fuente hap nje cikel te ri

Ky Evropian pritet të thyejë shumë tabu, ku mes rekordeve është edhe Nedim Bajrami, 23 sekonda për të shënuar golin më të shpejtë në histori. Sfida tjetër e Grupit B, Spanjë-Kroaci prodhoi një përfundim që nuk shihej prej kohësh. Për herë të parë, pas 2008, Spanja humbet një duel në lidhje me mbajtjen e topit, 54% në favor të Kroacisë.

Sipas Corriere della Sera, ky është fundi i tiki-taka së famshme, tani “Furia e Kuqe” është një tjetër skuadër, me vertikale, më agresive dhe më cinike. De La Fuente ka fshirë përfundimisht këtë filozofi loje që spanjollët e kthyen në art duke fituar 2 Evropiane dhe 1 Botëror.

Me kalimin e viteve, kjo strategji nisi të bëhej jo efikase, madje në Botërorin e Katarit, Spanja mbajti 77% topin përballë Marokut, por në fund u eliminuan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts