Bota

Borrell: Sulmet e Izraelit duken të dizajnuara për ta kthyer Gazën në tokë të askujt

borrell sulmet e izraelit duken te dizajnuara per ta kthyer gazen ne toke te askujt
borrell sulmet e izraelit duken te dizajnuara per ta kthyer gazen ne toke te askujt

Sulmet mujore të Izraelit ndaj Gazës duken të dizajnuara për ta kthyer vendin në një shkretëtirë të pabanueshme, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell .

“Pas pesë muajsh lufte shkatërruese dhe shkatërrimi , veprimet e qeverisë izraelite në Gaza japin përshtypjen se objektivat e saj shkojnë përtej shkatërrimit të Hamasit. Siç shkroi gjeneralmajor Giora Eiland dhjetorin e kaluar në të përditshmen izraelite Yedioth Ahronoth duket se ka një përpjekje për të ‘ta kthyer Gazën në një vend ku është përkohësisht ose përgjithmonë e pamundur për të jetuar’”, shkroi Borrell.

“Pothuajse gjithçka që lejon një shoqëri njerëzore të funksionojë është shkatërruar : regjistri civil, regjistri i pronës, infrastruktura kulturore dhe shëndetësore, shumica e shkollave të ndërtuara nga UNRWA,” shtoi ai, duke iu referuar agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë.

Duke thënë se forcat e armatosura izraelite po dështojnë qartësisht në mbrojtjen e civilëve dhe infrastrukturës civile dhe se ndihma humanitare që derdhet në Gaza është krejtësisht e pamjaftueshme, Borrell tha: “Në të gjithë Gazën, infrastruktura civile është e shkatërruar”.

Ai theksoi se pothuajse e gjithë popullsia palestineze është zhvendosur, duke thënë: “1.7 milionë njerëz po mbijetojnë në strehimoret e UNRWA, agjencia e OKB-së e ngarkuar me ndihmën e refugjatëve palestinezë, nga të cilët 158 ​​anëtarë të stafit tashmë janë vrarë. Rendi civil po shembet në Gaza dhe anarkia po përhapet”

“Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në janar është ligjërisht i detyrueshëm dhe Izraeli më në fund duhet t’i bindet atij,” tha Borrell.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Vendimi i përkohshëm i janarit urdhëroi Tel Aviv-in të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Borrell tha se Jordania, disa vende anëtare të BE-së dhe SHBA-ja kanë filluar të hedhin ushqime në Gaza. Ndërsa më mirë se asgjë, fluturimet ajrore janë larg nga mënyra më efikase për të siguruar sasinë e nevojshme urgjente të ushqimit për 2 milionë njerëz që jetojnë në Gaza, tha ai.

“Izraeli duhet të lejojë që ndihmat masive të hyjnë në Gaza në rrugë tokësore. Ka aeroporte në vetëm 90 minuta rrugë nga Gaza, ku mund të zbarkojnë avionët që sjellin ndihma humanitare,” tha më tej ai.

Ai shtoi: “Pengesat për transferimin e ndihmave humanitare në vendkalimin Kerem Shalom duhet të hiqen urgjentisht, dhe kalimet Karmi dhe Erez në veri të Gazës duhet të hapen për ndihmë humanitare. Për më tepër, aksesi detar duhet të jepet menjëherë për të sjellë më shumë lehtësim”.

Për situatën në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor, Borrell tha: “Ka pasur një rritje të prishjeve, ndërtimit të vendbanimeve, kufizimeve në lëvizje dhe akses, si dhe dhunë të kolonëve që nga 7 tetori. Të gjitha këto masa e bëjnë jetën e palestinezëve në territoret e pushtuara shumë të vështirë. Për muaj të tërë, ne i bëjmë thirrje Izraelit që të përballet seriozisht me dhunën e kolonëve, të çlirojë të ardhurat shumë të nevojshme të mbajtura nga Autoriteti Palestinez dhe të përmbahet nga veprimet që mund të përkeqësojnë një situatë tashmë shpërthyese. Deri më tani, pa sukses”.

Duke theksuar se zgjidhja me dy shtete është e vetmja mënyrë për të zgjidhur problemin një herë e mirë, ai shtoi: “BE është e vendosur të përparojë në këtë rrugë dhe presidenti i SHBA Biden po punon gjithashtu në këtë drejtim. Pavarësisht refuzimit të  qeverisë së Benjamin Netanyahut, komuniteti ndërkombëtar është i bashkuar për çështjen e zgjidhjes me dy shtete dhe do të duhet të avancojë me shpejtësi në zbatimin e saj”.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në Rripin e Gazës që nga një sulm i 7 tetorit 2023 nga grupi palestinez Hamas, për të cilin Tel Aviv thotë se vrau afro 1,200 njerëz.

Më shumë se 30,700 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe 72,156 të tjerë janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85% të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts