Bota

Maria Zakharova: Objektet bërthamore të SHBA-së në Evropën Veriore do të jenë ‘shënjestra legjitime’

maria zakharova objektet berthamore te shba se ne evropen veriore do te jene shenjestra legjitime
maria zakharova objektet berthamore te shba se ne evropen veriore do te jene shenjestra legjitime

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se objektet e Evropës Veriore që strehojnë armë bërthamore amerikane do të konsiderohen si objektiva legjitime ushtarake në një përplasje të drejtpërdrejtë midis Federatës Ruse dhe NATO-s.

Duke komentuar vërejtjet e presidentit të Finlandës Alexander Stubb për rëndësinë e të pasurit forca parandaluese bërthamore, Zakharova tha në një konferencë për shtyp në Soçi se objekte të tilla do të ishin një burim i një kërcënimi të drejtpërdrejtë për Rusinë.

“Nuk ka nevojë të jesh një strateg ushtarak për të kuptuar se objekte të tilla do të përbëjnë një burim kërcënimi të drejtpërdrejtë dhe do të përfshihen në mënyrë të pashmangshme në listën e objektivave legjitime të përcaktuara nga skenari i një përplasjeje të drejtpërdrejtë ushtarake midis vendit tonë dhe NATO-s. theksoi ajo.

Ndryshe nga pritshmëritë e Stubb , tha zëdhënësja, vendosja e armëve bërthamore të SHBA do të përkeqësojë sigurinë e vendeve pritëse.

Zakharova pyeti veten nëse Stubb pyeti opinionin e votuesve të tij për këtë çështje dhe nëse ai vetë i kupton rreziqet e një lëvizjeje të tillë.

“Në masën që qytetarët finlandezë janë të vetëdijshëm për rreziqet me të cilat do të përballen është një pyetje e madhe… Sepse (një vendim i tillë) do të ndryshojë vërtet shumë në kontekstin e sigurisë së këtij vendi dhe çështjeve të tjera të rëndësishme për këtë shtet”, tha ajo.

Finlanda, e cila ka një kufi tokësor me Rusinë, u bashkua si anëtari i 31-të i NATO-s vitin e kaluar në përgjigje të “operacionit special ushtarak” të Moskës në Ukrainë. Fqinji i saj, Suedia, është gjithashtu në fazat përfundimtare të anëtarësimit në aleancën ushtarake.

Më vete, duke folur në Maratonën e Dijes në Soçi, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia i përmbahet doktrinës së saj ushtarake, e cila lejon përdorimin e armëve bërthamore vetëm nëse kërcënohet ekzistenca e vendit.

“Gjithçka që lidhet me armët bërthamore është përcaktuar në doktrinën tonë përkatëse. Dhe përsëri, nëse largoheni nga gjuha e avokatëve, është një armë lamtumire, domethënë nëse diçka kërcënon ekzistencën e vendit tonë, atëherë armët bërthamore do të përdoren ,” tha ai.

Duke iu kthyer vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) të martën për lëshimin e urdhër-arrestit për dy komandantët ushtarakë rusë, Zakharova tha se ai është ligjërisht i pavlefshëm sepse Rusia nuk është anëtare e krijimit.

“Rusia dhe shumë vende të tjera nuk marrin pjesë në këtë të ashtuquajtur gjykatë. Pra “emetimet” e këtij organi nuk kanë fuqi për ne dhe janë ligjërisht të pavlefshme”, theksoi ajo.

Gjykata tha se komandanti i aviacionit me rreze të gjatë të Forcave Ajrore Ruse Sergey Kobylash dhe komandanti i Flotës së Detit të Zi Viktor Sokolov janë në kërkim “në kontekstin e situatës në Ukrainë për krime të dyshuara të kryera nga të paktën 10 tetori 2022 deri të paktën 9 mars 2023.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts