Bota

Britania vijon suportin ushtarak për Ukrainën, Sekretari i Mbrojtjes njofton dërgimin e mbi 10 mijë dronëve drejt Kievit

britania vijon suportin ushtarak per ukrainen sekretari i mbrojtjes njofton dergimin e mbi 10 mije droneve drejt kievit
britania vijon suportin ushtarak per ukrainen sekretari i mbrojtjes njofton dergimin e mbi 10 mije droneve drejt kievit

Sekretari britanik i mbrojtjes ka njoftuar sot nga Kievi gjatë një takimi me Volodymyr Zelenskyyn se Mbretëria e Bashkuar do të financojë dërgimin e më shumë se 10 mijë dronëve luftarakë.

Ky investim do të kushtojë rreth 125 milionë paundë dhe do të përfshijë dronë FPV dhe dronë sulmues.

Masa vjen pas një njoftimi muajin e kaluar se Mbretëria e Bashkuar do të bashkëdrejtojë një koalicion ndërkombëtar për të furnizuar me drone Ukrainën.

Sekretari i Mbrojtjes, Grant Shapps, tha: “Ne po rrisim angazhimin tonë për të armatosur Ukrainën me dronë të rinj që vijnë direkt nga industritë e mbrojtjes lider në botë të Mbretërisë së Bashkuar”.

“I inkurajoj partnerët ndërkombëtarë që t’i bashkohen Mbretërisë së Bashkuar në këtë përpjekje. Forcat e Armatosura të Ukrainës po përdorin armë të dhuruara nga Britania e Madhe në një efekt të paprecedentë, për të ndihmuar në hedhjen e mbetjeve në gati 30% të flotës ruse të Detit të Zi”, u shpreh ai.

Mbështetja e mëtejshme çon angazhimin e përgjithshëm të financimit të Mbretërisë së Bashkuar për dronët për Ukrainën në 325 milion paundë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts