Lifestyle

Çifti francez dënohet me një vit burg, mbajti 159 mace e shtatë qen në 80 m2

cifti francez denohet me nje vit burg mbajti 159 mace e shtate qen ne 80 m2
cifti francez denohet me nje vit burg mbajti 159 mace e shtate qen ne 80 m2

Një çift francez është dënuar me një vit burgim me kusht për mbajtjen e dhjetëra kafshëve në kushte mizore.

Çifti, nga Nice, mbanin 159 mace dhe shtatë qen në apartamentin e tyre 80 m2.

Vitin e kaluar u zbuluan kafshë që jetonin në papastërti, të padehidratuara, që vuanin nga kequshqyerja ose të infektuara me parazitë.

Gjykatësi tha se çifti nuk ishte kujdesur siç duhet për kafshët.

Çifti, një grua 68-vjeçare dhe një burrë 52-vjeçar, u vendosën gjithashtu në një ndalim të përhershëm për të mbajtur kafshë shtëpiake.

Ata u urdhëruan të paguanin më shumë se 150 000 euro për bamirësitë dhe paditësit për të drejtat e kafshëve.

Disa qen dhe mace ngordhën më vonë për shkak të shëndetit të tyre të dobët.

Hetuesit gjetën trupat e të paktën dy maceve dhe dy qenve në një banjë.

Pronarja e banesës tha në gjykatë se kafshët ishin “dashuria e jetës së saj, por ajo nuk kishte bërë aq sa duhej për to”.

Me sa duket ajo kishte marrë me vete tre macet dhe tre qen nga prindërit e saj në vitin 2018, përpara se të sillte rreth 30 mace që jetonin në një ndërtesë të braktisur në banesën e tij.

Këto kafshë ishin riprodhuar më pas.

Një vlerësim psikiatrik e diagnostikoi atë me sindromën Noah, një nevojë psikologjike për të shpëtuar kafshët, edhe kur ato nuk janë në gjendje ta bëjnë këtë në mënyrë adekuate.

Prokurorët kishin kërkuar dënimin me 18 muaj burg.

Çifti ishte hetuar tashmë në vitin 2014, sepse jetonte në një studio 18 m2 me 13 mace dhe një qen.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts