Bota

Dëshmi të torturave në varrezat masive të Gazës

deshmi te torturave ne varrezat masive te gazes
deshmi te torturave ne varrezat masive te gazes

Autoritetet palestineze thonë se varret masive të gjetura në Gaza tregojnë se viktimat e sulmeve ushtarake izraelite në spitale ishin torturuar deri në vdekje. Kombet e Bashkuara kanë kërkuar një hetim të pavarur.

Punonjësit e mbrojtjes civile kanë zbuluar qindra trupa që ata thonë se janë torturuar dhe vrarë nga forcat okupuese izraelite gjatë sulmeve ushtarake të regjimit ndaj spitaleve në Gaza, disa prej të cilave ishin nën rrethim për javë të tëra.

Autoritetet palestineze thonë se viktimave, duke përfshirë gra, fëmijë, pacientë dhe personel spitalor, i kishin lidhur duart, ishin zhveshur dhe kishin shenja të dukshme torture.

Ndër spitalet nën qendër të vëmendjes janë Kompleksi Mjekësor Nasser në qytetin qendror jugor të Khan Younis, ku numri i trupave të zhvarrosur deri më tani ka arritur në afro 400 dhe Spitali al-Shifa në veri të Gazës, ku raportet sugjerojnë se qindra trupa janë gjetur gjithashtu.

Ushtria izraelite i dha fund pushtimit të Khan Younis më 7 prill, pas katër muajsh operacione ushtarake në rajon që përfshinin trupa, të mbështetur nga tanke që rrethonin Spitalin Nasser.

Sipas ReliefWeb, një shërbim informacioni humanitar i ofruar nga Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare, tanket dhe snajperët izraelitë sulmuan spitalin në më shumë se një rast.

Më 22 shkurt, forcat izraelite pushtuese u tërhoqën nga spitali pasi e bastisën atë për një javë, vetëm për të sulmuar kompleksin mjekësor për herë të dytë në të njëjtin muaj.

Muajin e kaluar, dëshmitarët okularë, përfshirë mjekët, folën për abuzimin e përhapur nga trupat izraelite që arrestuan qindra njerëz në kompleksin mjekësor.

Autoritetet palestineze kanë hedhur poshtë pretendimet e Izraelit se vendasit kishin përdorur terrenin e spitalit për të varrosur të vdekurit (nga sulmet izraelite), duke thënë se trupat e identifikuar në varrezat masive nga familjet e tyre ishin gjallë përpara se forcat izraelite të sulmonin spitalin dhe tani po zbulohen thellë nën terren.

Stephane Dujarric, zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, tha se organizata ka bërë thirrje për një hetim ndërkombëtar. I pyetur se si do të ndodhte kjo duke marrë parasysh bllokadën izraelite të enklavës, Dujarric theksoi se “hetuesit nga kudo që vijnë do të duhet të kenë akses në Gaza”.

Zëvendës-zëdhënësi i OKB-së, Farhan Haq, la të kuptohet se prania e OKB-së dhe organeve ndërkombëtare në terren nuk kanë burimet e nevojshme për të mbikëqyrur një hetim, duke theksuar se “një hetim i pavarur, efektiv dhe transparent për vdekjet në Nasser dhe Spitalet al-Shifa duhet të kryhen”.

Amnesty International ka vënë në dukje se “mungesa e ekspertëve mjeko-ligjorë dhe shkatërrimi i sektorit mjekësor të Gazës si rezultat i luftës dhe bllokadës mizore të Izraelit, së bashku me mungesën e disponueshmërisë së burimeve të nevojshme për identifikimin e trupave si testimi i ADN-së, janë pengesa të mëdha”.

Në fillim të kësaj jave, zyra e të drejtave të OKB-së tha se ishte “e tmerruar” nga zbulimet, duke deklaruar se “raportet shqetësuese vazhdojnë të dalin në lidhje me varret masive në Gaza, në të cilat viktimat palestineze thuhet se u gjetën të zhveshura lakuriq me duar të lidhura, duke shkaktuar shqetësime të përtërirë për të mundshme krimet e luftës”.

Zyra e të drejtave të OKB-së theksoi gjithashtu nevojën për një hetim pas gjetjes së qindra trupave “të varrosur thellë në tokë dhe të mbuluara me mbeturina” në spitalet Nasser dhe al-Shifa.

“Në mesin e të vdekurve dyshohet se kishte njerëz të moshuar, gra dhe të plagosur, ndërsa të tjerët u gjetën të lidhur me duar…të lidhur dhe të zhveshur nga rrobat e tyre”, tha Ravina Shamdasani, zëdhënëse e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

Zëdhënësi i organit të OKB-së shprehu gjithashtu shqetësim të thellë për trupat palestinezë të varrosur në dy varre në oborrin e spitalit al-Shifa në qytetin e Gazës.

“Ka raportime se disa prej këtyre trupave u janë lidhur edhe duart”, tha Shamdasani, duke shtuar se mund të ketë edhe “shumë të tjera” viktima.

Monitoruesi Euro-Mesdhetar i të Drejtave të Njeriut thotë se anëtarët e tij në terren në Gaza kanë qenë dëshmitarë të mjekëve që kanë zhvarrosur qindra trupa në afërsi të spitalit al-Shifa, shumë prej të cilëve iu nënshtruan “vrasjeve me paramendim si dhe ekzekutimeve arbitrare dhe jashtëgjyqësore ndërsa ishin të ndaluar dhe pranga”.

Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze thotë se një tjetër varr masiv në afërsi të spitalit Kamal Adwan në Gazën veriore mund të përmbajë gjithashtu qindra civilë palestinezë të vrarë dhe të varrosur nga ushtria izraelite.

Ndërsa zbulohen më shumë kufoma, një numër në rritje vendesh dhe organesh ndërkombëtare kanë kërkuar gjithashtu një hetim të pavarur dhe transparent.

Afrika e Jugut, e cila ka udhëhequr çështjen kundër gjenocidit në Gaza në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, tha se është “e tmerruar nga zbulimi i zymtë i fundit i një varri masiv që përmban eshtrat e civilëve palestinezë në Spitalin Nasser në Gaza”.

“Këto gjetje të zymta kërkojnë hetime të menjëhershme dhe gjithëpërfshirëse për të siguruar drejtësi dhe llogaridhënie”, shtoi Departamenti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Bashkëpunimit të Afrikës së Jugut.

Amnesty International paralajmëroi se “zbulimi torturues i këtyre varreve masive nënvizon urgjencën e sigurimit të aksesit të menjëhershëm për hetuesit e të drejtave të njeriut, përfshirë ekspertët mjeko-ligjorë, në Rripin e pushtuar të Gazës për të siguruar ruajtjen e provave dhe kryerjen e hetimeve të pavarura dhe transparente për të garantuar përgjegjësinë. për çdo shkelje të së drejtës ndërkombëtare”.

Zbulimi i varreve masive në spitale të ndryshme në veri dhe jug të Rripit të Gazës tregon fuqishëm se njësi të shumta të ushtrisë izraelite janë të përfshira sistematikisht në praktika të tilla të tmerrshme.

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts