Shqiperia

DOKUMENTI/ Berisha humb gjyqin kundër shpalljes non grata, ja arsyet pse Londra mori vendimin kundër ish-kryeministrit

dokumenti berisha humb gjyqin kunder shpalljes non grata ja arsyet pse londra mori vendimin kunder ish kryeministrit
dokumenti berisha humb gjyqin kunder shpalljes non grata ja arsyet pse londra mori vendimin kunder ish kryeministrit

Ish kryeministri Sali Berisha ka humbur gjyqin kundër shpalljes së tij non grata në Londër.

Në vendimin e gjykatës, të zbardhur nga NeWs24, renditen edhe arsyet se përse Britania mori vendimin për shpalljen e tij non grata, arsye që variojnë nga korrupsioni në ndërhyrjet në zgjedhje dhe hetimi për Fazlliç.

Pjesë nga vendimi:

Arsyet se përse u mor vendimi për shpalljen non grata:

Raportimi i brendshëm tregon keqpërdorimin e pushtetit të Berishës në proceset gjyqësore dhe mbikëqyrjen e paligjshme të kundërshtarëve politikë.

Korrupsioni i përhapur nga Berisha dhe qeveria e tij, veçanërisht duke iu afruar zgjedhjeve të 2013-ës

Raportimi i brendshëm ofron një pamje të qëndrueshme dhe të qartë të korrupsionit të përhapur gjatë gjithë periudhës së qeverisjes së Berishës, por veçanërisht në prag të zgjedhjeve të 2013. Kjo u përdor për të çuar përpara interesat e tij, për të ndihmuar aleatët e tij dhe për të blerë mbështetje politike.

Kontrolli i rreptë politik i Berishës dhe dominimi i qeverisë së tij

Është me rëndësi, raportimi i brendshëm tregon se korrupsioni i përhapur i qeverisë së tij nuk mund të kishte ndodhur pa dijeninë dhe autorizimin e Berishës duke pasur parasysh kontrollin e tij personal mbi qeverinë.

U shqyrtuan përfaqësimet e Dr. Berishës, duke përfshirë veçanërisht hapat që pretendohet se janë ndërmarrë për të trajtuar korrupsionin dhe përfshirjen e politikanëve të tjerë në korrupsion. Kjo u vlerësua si jo relevante, sepse edhe nëse do të ishte e vërtetë se të tjerë (si pasardhësi i tij në krye të Partisë Demokratike, Lulzim Basha) ishin përfshirë në korrupsion, kjo nuk do të thotë se Dr. Berisha nuk kishte.

Ndërhyrja në hetimin për Fazlliç:

Fazlliç, ishte mik dhe këshilltar zgjedhor i vajzës së Berishës.

Vështrim për faktin se hetimi ishte subjekt i presionit të fortë politik mbi zyrën e prokurorisë nga qeveria dhe Berishës dhe raportimi i brendshëm për të njëjtin efekt. Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit i vitit 2008 arriti në të njëjtin përfundim.

Berisha pretendon hetimi për Fazlliç nuk ka vërtetuar asnjë keqbërje nga ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts