Shqiperia

Dosja “SKY ECC” në Belgjikë, dëshmon trafikanti: I kisha borxh 50 mijë euro shqiptarëve

dosja sky ecc ne belgjike deshmon trafikanti i kisha borxh 50 mije euro shqiptareve
dosja sky ecc ne belgjike deshmon trafikanti i kisha borxh 50 mije euro shqiptareve

Ka vijuar ditët e fundit në Belgjikë megaprocesi “SKY ECC” me 128 të pandehur, të akuzuar për trafik ndërkombëtar kokaine, mes të cilëve edhe biznesmeni nga Vlora, Eridan Munoz Guerrero.

Avokati i Hassan T. kërkoi të mërkurën një vendim “të lidhur me realitetin dhe të individualizuar” përpara gjykatës penale të Brukselit, si pjesë e deklaratave në gjyqin “Sky ECC”. I pandehuri dyshohet se ka drejtuar një organizatë kriminale aktive në trafikun e drogës, e nxjerrë në dritë pas dekriptimit të mesazheve “Encrochat” dhe “Sky ECC”.

Hassan T. dyshohet se ka organizuar importimin e lëndëve narkotike në tokën belge, duke përfshirë një ngarkesë të transportuar me avion nga Brazili. Megjithatë, sipas avokatit të tij, i pandehuri nuk ishte në krye të një organizate kriminale. Përkundrazi, ai vepronte si një anëtar i thjeshtë i një shoqate kriminale, pa ndonjë hierarki të veçantë.

“Ne duhet të kuptojmë veprimet e Hassan T. si ato të një aktori ekonomik, i cili përdori mesazhet e “Sky ECC” për t’u pozicionuar në tregun e narkotikëve në mënyrë oportuniste”, nënvizon avokati penal. “Asnjëherë nuk ka pasur asnjë pyetje për një laborator, një shofer apo një kompani para.”

I pandehuri ka përdorur “Sky si LinkedIn i lëndëve narkotike”, përmbledh avokati. Ai i vuri njerëzit në kontakt dhe mori një komision për transaksionet e tyre, në një qëndrim pothuajse parazitar. Ai nuk kishte fuqi kontrolli, vetëm një libër adresash.

Mbrojtësi i pesëdhjetë vjeçarit vuri në dyshim edhe legjitimitetin e konfiskimit të dy milionë eurove dhe gjobës prej 800 mijë eurosh të kërkuar nga prokurori federal. “I ngatërruar në një borxh prej 50 mijë eurosh ndaj disa shqiptarëve, klienti im duhej të pretendonte se po shkonte në Spanjë për t’i shpëtuar kreditorëve të tij”, nënvizon avokati. “Nëse vërtet e gjejmë veten përballë liderit të një organizate kriminale, është një organizatë që nuk kishte shumë para”, tha ai.

Prokuroria kishte kërkuar edhe 20 vite burgim ndaj Hassan T. Avokati i tij, nga ana e tij, kërkoi para gjykatës një dënim “të lidhur me realitetin dhe të individualizuar”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts