Bota

Drogë nga Amerika Latine, shkatërrohet grupi në Itali. Sekuestrohen mbi gjysmë milioni euro dhe pesë kg kokainë

droge nga amerika latine shkaterrohet grupi ne itali sekuestrohen mbi gjysme milioni euro dhe pese kg kokaine
droge nga amerika latine shkaterrohet grupi ne itali sekuestrohen mbi gjysme milioni euro dhe pese kg kokaine

Janë sekuestruar pesë kilogramë kokainë dhe njëqind kilogram marihuanë dhe hashash në një aksion të policisë italiane. Gjithashtu janë gjetur edhe dy pistoleta.

Kokaina vinte nga Amerika e Jugut dhe nga Shqipëria më pas transportohej me rrugë tokësore në provincat e Firences dhe Pratos. Kokaina më pas shitej në rrugë, me një çmim me shumicë që luhatej nga 45 deri në 50 euro për gram. Mëngjesin e sotëm policia financiare, me bashkërendimin e Drejtorisë Antimafia të Qarkut (DDA), ka ekzekutuar 5 masa parandaluese ndaj një shoqate kriminale të dedikuar për trafik droge të përbërë nga subjekte me origjinë shqiptare dhe rumune dhe me banim në provincat e Firences dhe Prato. Subjektet, të moshës nga 40 deri në 50, nuk kishin precedentë penalë, megjithëse njiheshin tashmë për precedentë të veçantë. 5 urdhrat e ekzekutuara janw dy në burg në Prato dhe tre në arrest shtëpie.

Hetuesit zbuluan se importi i drogës furnizonte një pjesë të madhe të rajonit nga Prato. Droga ishte e fshehur në shtëpi, por edhe garazhe me qira dhe makina të braktisura. Shoqata kriminale ishte e strukturuar në atë mënyrë që të kujdesej për çdo fazë të vetme, nga furnizimi i lëndës narkotike, transporti, si dhe prerja e drogës e deri te tregtimi duke filluar nga përqindjet e pastërtisë mbi 90 %.

Gjatë hetimeve u arrestuan në flagrancë 2 persona dhe u sekuestruan mbi 5 kilogramë kokainë, 100 kilogramë marijuanë dhe hashash, 676 mijë euro cash, dy pistoleta dhe mbi 500 gëzhoja të kalibrit 9×21.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts