Bota

E propozoi SHBA, OKB dështon të miratojë rezolutën për armëpushim në Gaza. Rusia: Dritë jeshile për Izraelin që të sulmojë Rafahun

e propozoi shba okb deshton te miratoje rezoluten per armepushim ne gaza rusia drite jeshile per izraelin qe te sulmoje rafahun
e propozoi shba okb deshton te miratoje rezoluten per armepushim ne gaza rusia drite jeshile per izraelin qe te sulmoje rafahun

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara dështoi të miratojë një rezolutë që bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza si pjesë e një marrëveshjeje pengjesh pasi Rusia dhe Kina vendosën veton ndaj masës së propozuar nga Shtetet e Bashkuara. Rezoluta bëri thirrje për një “armëpushim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm” që zgjat afërsisht gjashtë javë që do të mbronte civilët dhe do të lejonte dërgimin e ndihmës humanitare.

“Shumica dërrmuese e këtij këshilli votoi në favor të kësaj rezolute, por për fat të keq Rusia dhe Kina vendosën të ushtrojnë veton e saj,” tha ambasadorja e SHBA në Kombet e Bashkuara Linda Thomas-Greenfield në Këshillin e Sigurimit.

Ambasadori i Rusisë në OKB, Vassily Nebenzia, gjithashtu duke folur para votimit, u bëri thirrje anëtarëve të mos votojnë pro rezolutës. Ai tha se rezoluta ishte “tepër e politizuar” dhe përmbante një dritë jeshile efektive për Izraelin që të ndërmerrte një operacion ushtarak në Rafah në skajin jugor të Rripit të Gazës, ku më shumë se gjysma e 2.3 milionë banorëve të tij janë strehuar në tenda të improvizuara për të shpëtuar nga sulmet izraelite me raketa në veri.

“Kjo do të lironte duart e Izraelit dhe do të rezultonte që e gjithë Gaza dhe e gjithë popullsia e saj të përballeshin me shkatërrimin ose dëbimin,” tha Nebenzia në takim. Ai tha se një numër anëtarësh jo të përhershëm të Këshillit të Sigurimit kishin hartuar një rezolutë alternative, të cilën ai e quajti një dokument të balancuar dhe tha se nuk kishte asnjë arsye që anëtarët të mos e mbështesin atë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts