Shqiperia

Ekzekutimi i 38-vjeçarit shqiptar në plazh, nën akuzë bashkëpunëtori i gjashtë. Krimi pas përplasjes mes klaneve mafioze

ekzekutimi i 38 vjecarit shqiptar ne plazh nen akuze bashkepunetori i gjashte krimi pas perplasjes mes klaneve mafioze
ekzekutimi i 38 vjecarit shqiptar ne plazh nen akuze bashkepunetori i gjashte krimi pas perplasjes mes klaneve mafioze

Një i dyshuar i ri është vënë në bankën e të akuzuarve për ekzekutimin e 38-vjeçarit shqiptar, Selavdi Shehaj, i cili u ekzekutua me disa plumba në një plazh në bregdetin italian.

Akuza është ajo e bashkëpunimit në vrasje, e njëjta për të cilën Giuseppe Molisso, Raul Esteban Calderon dhe Enrico Bennato janë tashmë në gjyq në Frosinone. Mediat italiane shkruajnë se ai është personi i gjashtë i përfshirë në pritën mafioze të Torvajanicës dhe bëhet fjalë për një shqiptar. Më 20 shtator 2020, në fabrikën e Bora Bora u ekzekutua Simone, pseudonimi i Shehajt, i njohur ndryshe edhe si Passerotto.

Dy të shtëna në pjesën e qafës shkaktuan goditjen fatale. Autorë të vrasjes – sipas prokurorëve publikë – ishin Bennato dhe Calderon, ky i fundit gjithashtu në gjyq në Romë si vrasës i Piscitellit.

Argjentinasi kishte planifikuar vrasjen e Passerotto-s së bashku me Giuseppe Molisso, një burrë nga klani sienez, i dyshuar se qëndronte gjithashtu pas krimit ndaj Diabolik. Për të shtënat fatale në plazh akuzohet edhe Guido Cianfrocca, i cili ka qëlluar me armë dhe Luca De Rosa i cili sipas Prokurorisë së Romës ka siguruar motorin e përdorur për të kryer vrasjen.

Ndër kontaktet e Simones janë ato me disa anëtarë të grupit shqiptar, aleatë të Piscitellit. I njëjti grup që, sipas dokumenteve të fundit, u organizua për t’u hakmarrë për vdekjen e Diablo-s, i atribuar Molisso dhe Leandro Bennato. Vrasja e Passerotto-s ishte pjesë e këtij konflikti. Dënimi do të jepet më 3 qershor.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts