Bota

Fermerët francezë ‘ndihen të padëgjuar’, vazhdojnë bllokimin e rrugëve edhe pas koncesioneve të qeverisë

fermeret franceze ndihen te padegjuar vazhdojne bllokimin e rrugeve edhe pas koncesioneve te qeverise
fermeret franceze ndihen te padegjuar vazhdojne bllokimin e rrugeve edhe pas koncesioneve te qeverise

Ndërsa shumica e bllokadave të autostradave u hoqën nga fermerë të pakënaqur të premten, disa fermerë vazhduan lëvizjen e tyre, ende të pa kënaqur nga lëshimet e bëra nga qeveria franceze.

Në perëndim të Francës, afër Nantes, rreth njëqind fermerë ende po bllokojnë hyrjen në një qendër rajonale të shpërndarjes në pronësi të zinxhirit francez të supermarketeve Leclerc. Premtimet e bëra të enjten nga qeveria franceze përfshinin heqjen e planeve për të rritur kontributet e taksave për naftën e traktorëve, një lehtësim të rregulloreve të pesticideve, një pauzë për rregullat e reja të tokës djerrë dhe më shumë kontrolle sigurie në importet e ushqimeve.

Por për bashkimin e Konfederatës Paysanne, bujqësia e qëndrueshme u la plotësisht jashtë, një çështje thelbësore për të ardhmen e bujqësisë, thanë demonstruesit jashtë qendrës së shpërndarjes të Saint-Etienne-de-Montluc. “Ne e kuptuam se nuk përmendet tema si ngrohja globale, si të përshtaten të korrat, varfërimi dhe erozioni i tokës, dhe ne po kërkojmë zgjidhje dhe një horizont për të parë me padurim. Por ne nuk pamë asnjë nga këto në njoftimet e djeshme”, tha fermeri organik i qumështit Gwenn Henriquet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts