Lifestyle

FOTO/ Vrau 19-vjeçaren për t’i rrëmbyer foshnjën e pa lindur, gruaja dënohet me 50 vite burg. Flet bashkëshorti

foto vrau 19 vjecaren per ti rrembyer foshnjen e pa lindur gruaja denohet me 50 vite burg flet bashkeshorti
foto vrau 19 vjecaren per ti rrembyer foshnjen e pa lindur gruaja denohet me 50 vite burg flet bashkeshorti

Një baba i traumatizuar, gruaja shtatzënë e të cilit u mbyt për vdekje nga një grua nga Çikago foli rreth tragjedisë dhe tregoi se trishtimin e djalit të tij të mitur. Gruaja e joshi adoleshenten në shtëpinë e saj dhe i preu foshnjën nga barku me një thikë kasapi.

Clarisa Figueroa, 51 vjeç, u  dënua me 50 vjet burg të martën për vrasjen e Marlen Ochoa-Lopez në vitin 2019, një 19-vjeçare e cila u josh në shtëpinë e Figueroa-s me premtimin e veshjeve falas për fëmijën e saj të pa lindur. Pasi vrau Marlen, e cila ishte shtatzënë në muajin e nëntë, Figueroa telefonoi 911, duke thënë se ajo lindi dhe se fëmija i saj nuk po merrte frymë. Djali u dërgua në terapi intensive dhe vdiq rreth dy muaj më vonë.

Yovanny Lopez, bashkëshorti i Marlenit dhe babai i foshnjës, shpërtheu në lot jashtë sallës së gjyqit të Cook County të martën pasi tregoi se si tragjedia preku atë dhe djalin e tyre të madh, Joshua, për të cilin tha se “ka humbur nënën e tij përgjithmonë”. “Kujtimi i frymës së fundit të djalit tim të mitur në krahët e mi është një agoni e plotë”, tha Lopez në një deklaratë të lexuar në gjykatë. “Kam humbur familjen time dhe kjo do të mbetet gjithmonë me mua.” Ai gjithashtu iu drejtua drejtpërdrejt Figueroas, duke i thënë asaj se ‘drejtësia e Zotit do të shërbehet mbi ju ditën që të vdisni’.

Figueroa, i ulur në një karrige me rrota dhe i veshur me një kostum të verdhë të ndezur,  u deklarua fajtor për vrasjen të martën dhe u dënua me 50 vjet burg. Ajo nuk dha një deklaratë, por u përgjigj ‘Po’ kur gjyqtarja e Cook County Peggy Chiampas e pyeti nëse e kuptonte se do t’i duhej të vuante të gjithë dënimin dhe nuk do të lirohej me kusht. Prokurorët kanë thënë se Figueroa e mbyti Marlen me një kabllo elektrike më 23 prill 2019. Ajo ishte lidhur me adoleshenten në një faqe në Facebook për gratë shtatzëna dhe e joshi atë në shtëpi me premtimin se do të jepte rroba falas për fëmijë. 46-vjeçarja angazhoi vajzën Desiree Figueroa, 29 vjeç, për të ndihmuar në kryerjen e një komploti të sëmurë për të vrarë nënën e ardhshme dhe për të vjedhur fëmijën për ta rritur atë si të sajën.

Desiree shpërqendroi Marlenin duke treguar fotografi të vëllait të saj të vdekur para se Clarisa ta mbyste dhe t’ia hapte barkun. Ish-asistentja e certifikuar e infermierisë u përpoq ta merrte fëmijën si të sajën, duke telefonuar 911 dhe duke e çuar fëmijën me urgjencë në spital, por foshnja vdiq dy muaj më vonë. Desiree u deklarua fajtore për vrasjen në janar për ndihmën e nënës së saj dhe u dënua me 30 vjet burg. Ajo ka pranuar të dëshmonte kundër nënës së saj. Pas dënimit të martën, nëna e pikëlluar e Marlen, Raquel Uriostegui tha në një deklaratë: “Humbja e jetës së vajzës sime është diçka që nuk do ta kapërcej kurrë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts