Bota

Fraksionet politike palestineze në Moskë për krijimin e një qeverie uniteti kombëtar. Barghouti: Vjen si pasojë e masakrave në Gaza

fraksionet politike palestineze ne moske per krijimin e nje qeverie uniteti kombetar barghouti vjen si pasoje e masakrave ne gaza
fraksionet politike palestineze ne moske per krijimin e nje qeverie uniteti kombetar barghouti vjen si pasoje e masakrave ne gaza

Përfaqësues nga fraksionet politike palestineze janë në Moskë për të diskutuar formimin e një qeverie të unifikuar. Duke folur për Al Jazeera nga kryeqyteti rus, Mustafa Barghouti, sekretari i përgjithshëm i Iniciativës Kombëtare Palestineze, tha se bisedimet po përcaktoheshin nga një ndjenjë e përgjithshme përgjegjësie.

“Nuk e kam parë kurrë atmosferën kaq afër unitetit sa është sot,” theksoi ai. “Unë mendoj se kjo vjen kryesisht sepse njerëzit ndjejnë përgjegjësinë pas gjithë këtyre masakrave që u është nënshtruar popullit tonë.”

Barghouti tha se takimet ishin të orientuara drejt krijimit të një “qeverie të konsensusit kombëtar” në të ardhmen.

“Një qeveri me të cilën do të pajtoheshin të gjitha palët, një qeveri që i kushton vëmendjen dhe punën e saj kryesisht për të lehtësuar këtë vuajtje të tmerrshme në Gaza, për të parandaluar përpjekjet izraelite për të zbatuar spastrimin etnik mbi popullin e Gazës, për të lejuar furnizimet e gjithçkaje që është e nevojshme që njerëzit të mbijetojnë atje,” tha Barghouti, duke vënë në dukje se ky ishte vetëm fillimi i procesit.

“Nuk po flasim për diçka që do të përfundojë për dy ditë; ne po flasim për një fillim të një procesi që shpresojmë se do të çojë përfundimisht në unitet të plotë brenda radhëve të një lidershipi të bashkuar palestinez”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts