Bota

Franca premton të dërgojë deri në 3.2 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën këtë vit

franca premton te dergoje deri ne 3 2 miliarde dollare ndihme ushtarake per ukrainen kete vit
franca premton te dergoje deri ne 3 2 miliarde dollare ndihme ushtarake per ukrainen kete vit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nënshkroi të premten në Paris një marrëveshje dypalëshe sigurie 10-vjeçare me Francën, disa orë pasi ai zyrtarizoi një marrëveshje të ngjashme me Gjermaninë . Marrëveshjet dërgojnë një sinjal të fortë të mbështetjes afatgjatë pasi Rusia nisi luftën e saj në shkallë të plotë .

Zelensky u përshëndet në pallatin presidencial të Elysee nga presidenti Emmanuel Macron.

Marrëveshja siguron një paketë shtesë me vlerë 3 miliardë euro (3.2 miliardë dollarë) ndihmë ushtarake këtë vit, shuma më e madhe vjetore që Franca i ka dhënë Ukrainës që nga fillimi i luftës.

“Rezultati i luftës së agresionit të Rusisë kundër Ukrainës do të jetë vendimtar për interesat tona, vlerat tona, sigurinë tonë dhe modelin tonë të shoqërisë”, tha zoti Macron.

“Po, ne duhet të investojmë më tej” për të mbështetur Ukrainën “në një shkallë më të madhe dhe afatgjatë”, shtoi ai.

Ndalesa e zotit Zelensky në Francë vjen pasi ai u takua më herët gjatë ditës në Berlin me kancelarin gjerman Olaf Scholz, i cili tha se Berlini po ofronte një paketë tjetër ndihme ushtarake prej 1.1 miliardë eurosh (1.2 miliardë dollarë), duke përfshirë 36 obusë, 120,000 fishekë municione artilerie dhe dy sisteme të tjera të mbrojtjes ajrore.

Scholz e përshkroi marrëveshjen afatgjatë të sigurisë si një “hap historik”. Ukraina nënshkroi muajin e kaluar marrëveshjen e parë të tillë dypalëshe me Mbretërinë e Bashkuar

Zelensky tha se më shumë marrëveshje ishin në punë me vendet e tjera. “Ukraina nuk ka pasur ende dokumente më të vlefshme dhe më të forta,” tha Presidenti.

Marrëveshjet e sigurisë duket se synojnë kryesisht dërgimin e një mesazhi solidariteti afatgjatë pasi Ukraina është kthyer në mbrojtje në luftë, e penguar nga furnizimet e ulëta të municioneve dhe mungesa e personelit.

“Dy vjet pas fillimit të kësaj lufte të tmerrshme, ne po i dërgojmë sot një mesazh të qartë presidentit rus: ne do të lehtësojmë mbështetjen tonë për Ukrainën”, tha z. Scholz. Ai vendosi dërgesat e vendit të tij dhe premtimet e ndihmës ushtarake deri më tani në një total prej 28 miliardë euro.

Marrëveshjet franceze dhe gjermane, të vlefshme për 10 vjet, nënvizojnë synimin e Parisit dhe Berlinit për të ofruar mbështetje ushtarake “afatgjatë” për sigurinë ukrainase. Ata thonë se Ukraina dhe partnerët e saj “do të punojnë së bashku për të siguruar një forcë të qëndrueshme të aftë për të mbrojtur Ukrainën tani dhe për të penguar agresionin e ardhshëm në të ardhmen”.

Në rast të agresionit të ardhshëm rus, Gjermania, Franca, “do t’i siguronte Ukrainës sipas rastit, ndihmë të shpejtë dhe të qëndrueshme të sigurisë” dhe pajisje moderne ushtarake sipas nevojës, si dhe do të kërkonte marrëveshje për vendosjen e “kostove ekonomike dhe të tjera për Rusinë”. Ata vazhdojnë të deklarojnë se Ukraina “do të vazhdojë të zbatojë një program ambicioz reformash”, i cili është thelbësor për ambiciet e saj për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian dhe NATO.

Marrëveshjet pasojnë angazhimet e Grupit të Shtatë ekonomive më të përparuara, të cilat përfshijnë Gjermaninë, Francën dhe Britaninë e Madhe, në një samit të NATO-s në Vilnius, Lituani, në korrik. Grupi i Shtatë u zotua në atë kohë të sigurojë armë dhe pajisje ushtarake, duke përfshirë fuqinë ajrore luftarake, si dhe më shumë trajnime ushtarake për ushtrinë e rrethuar të Ukrainës.

Ditën e sotme, z. Zelensky do të marrë pjesë në Konferencën e Sigurisë së Mynihut, një mbledhje vjetore e zyrtarëve të lartë të sigurisë dhe politikës së jashtme, ku ai planifikon takime me zëvendëspresidenten e SHBA-së, Kamala Harris, ndër të tjera.

Aleatët evropianë po i bëjnë thirrje Kongresit të SHBA ditët e fundit për të miratuar një paketë që përfshin ndihmë për Ukrainën, një ndarje prej 60 miliardë dollarësh që do të shkonte kryesisht për entitetet e mbrojtjes së SHBA-së për të prodhuar raketa, municione dhe pajisje të tjera ushtarake që po dërgohen në fushat e betejës në Ukrainë. Paketa përballet me rezistencë nga republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve.

Scholz udhëtoi në Uashington një javë më parë për të nënvizuar urgjencën e lirimit të fondeve nga SHBA. Pas takimit me Zelensky, ai rinovoi apelin e tij që Kongresi të lirojë ndihmën.

“SHBA është një fuqi e madhe dhe mbështetja e saj është thelbësore për sigurinë e Ukrainës dhe aftësinë e saj për të mbrojtur veten,” tha udhëheqësi gjerman. “Ne po japim gjithashtu kontributin tonë, por ai i SHBA-së nuk duhet nënvlerësuar.”

Zelensky tha se ai mendon se shumica e popullsisë amerikane mbështet kauzën e vendit të tij. “Unë pres që Shtetet e Bashkuara nuk do të ‘tërhiqen’,” tha ai. “Unë pres që në të gjithë këtë të gjendet një qasje pragmatike amerikane ndaj nesh, duke mbrojtur sigurinë e botës.”

Gjermania është tani furnizuesi i dytë më i madh i ndihmës ushtarake për Ukrainën pas SHBA-së, dhe zoti Scholz ka kërkuar kohët e fundit që vendet e tjera evropiane të rriten me më shumë dërgesa armësh.

Franca njoftoi muajin e kaluar dërgesa të tjera të planifikuara të sistemit të saj të artilerisë Caesar në Ukrainë dhe u zotua të dorëzojë 3,000 predha 155 mm në muaj këtë vit, si dhe rreth 40 raketa të tjera me rreze të gjatë lundrimi Scalp.

Zelensky bëri një vizitë të mëparshme në Berlin që nga pushtimi rus në shkurt 2022, në maj të vitit të kaluar. Udhëtimi i së premtes do të jetë i treti i tij në Paris që nga pushtimi, pas vizitave në shkurt dhe maj 2023.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts