Bota

Gara për Shtëpinë e Bardhë/ Si po shfaqin dobësitë e tyre kandidatët? Trump përballet me drejtësinë, Biden në “luftë” me moshën dhe kujtesën

gara per shtepine e bardhe si po shfaqin dobesite e tyre kandidatet trump perballet me drejtesine biden ne lufte me moshen dhe kujtesen
gara per shtepine e bardhe si po shfaqin dobesite e tyre kandidatet trump perballet me drejtesine biden ne lufte me moshen dhe kujtesen

Presidenti Joe Biden dhe ish-presidenti Donald Trump po ofrojnë secili një perspektivë të qartë në detyrimet politike që kanë shumë amerikanë që dëshirojnë të kishin opsione të tjera në zgjedhjet e vitit 2024.

Biden, 81 vjeç, po hedh poshtë me zemërim pyetjet në lidhje me moshën dhe kujtesën e tij, duke luftuar për të qetësuar ankthin mes votuesve se ai nuk do të ishte në gjendje të shërbente një mandat të dytë të plotë.

Nga ana tjetër Trump ofroi një shfaqje të ekstremizmit në fundjavë, duke ngritur pyetje të reja mbi aftësinë e tij për të drejtuar Zyrën Ovale.

Biden do të ishte zgjedhja më konvencionale sepse Trump po premton një nga mandatet e dyta më të trazuara në historinë e SHBA sipas CNN, por ndërsa fushata e presidentit po rritet, problemet e tij po ndërlikojnë përpjekjet e tij për të bindur amerikanët se Trump do të shkatërronte demokracinë amerikane dhe do të shkatërronte reputacionin e vendit.

Trump po jep çdo përshtypje se mandati i tij i dytë do të ishte edhe më i gabuar se i pari, pasi ai zotohet të përdorë pushtetin presidencial për të ndëshkuar armiqtë e tij. Megjithatë ai renditet pranë me Biden në sondazhe dhe ka një shans real për të fituar.

Si Biden dhe Trump po shfaqin dobësitë e tyre politike?

Tek Trump, votuesit mund të gjejnë një ish-president që përballet me 91 akuza penale , i cili është shpallur përgjegjës për mashtrim, dhunë seksuale dhe shpifje në gjykatë. Trump, 77 vjeç, u përpoq të qëndronte në pushtet pas humbjes së rizgjedhjes në vitin 2020. Këtë fundjavë, Trump mbajti anën e Presidentit rus Vladimir Putin mbi aleatët e NATO-s dhe u tall me shërbimin ushtarak të bashkëshortit të rivales republikane Nikki Haley.

Këtë javë, ish-presidenti përballet me një sërë afatesh dhe seancash gjyqësore që do të ripërtërijnë fokusin në kërcënimet e tij në dukje të pafundme ndaj shtetit të së drejtës.

Tek Biden, votuesit duhet të vendosin nëse do të rizgjedhin presidentin më të vjetër ndonjëherë, në moshën 81-vjeçare, i cili po hedh poshtë me zemërim pretendimet e një kujtese në rënie pas një vlerësimi dëshpërues nga një këshilltar special.

Presidenti, i cili paralajmëron se Trump është një rrezik për demokracinë , dukshëm po plaket ndërsa ngatërron emrat e liderëve të huaj dhe sondazhet tregojnë skepticizëm dërrmues në mesin e publikut për rizgjedhjen e tij.

Pyetja kryesore me të cilën do të përballen votuesit nuk është nëse Biden është i aftë për të shërbyer si drejtues tani, por përkundrazi: A do të jetë ai ende deri në fund të një mandati të dytë, kur do të ishte 86 vjeç?

Fundjava “e egër” e Trump

Gjatë fundjavës, Trump tregoi se si rrjedha e tij e pakontrolluar e retorikës dhe fyerjeve shpesh mund të jetë politikisht kundërproduktive dhe të luajë në narrativat thelbësore të fushatës së Biden.

Në një deklaratë në një tubim në Karolinën e Jugut të shtunën, Trump tha se do të inkurajonte Rusinë të bënte “çfarëdo që të dojë” ndaj çdo vendi anëtar të NATO-s që nuk i përmbush udhëzimet e aleancës për shpenzimet e mbrojtjes.

Komentet e Trump zbulojnë pikëpamjen e tij për NATO-n jo si shtytësin kryesor të paqes në Evropë për gjysmë shekulli, por si një raketë mbrojtëse. Komentet e tij janë gjithashtu të rrezikshme, pasi besueshmëria e aleancës mbështetet në besimin e Rusisë se anëtarët do të mbronin një aleat që u sulmua, në përputhje me angazhimet e Nenit 5.

Biden përpiqet të përballojë shqetësimet në rritje për moshën e tij

Shtëpia e Bardhë dhe aleatët e Biden e kaluan fundjavën duke luftuar me kritikat pasi Presidenti aktual ngatërroi presidentët e Egjiptit dhe Meksikës, pas disa rasteve të ngjashme javën e kaluar kur ai iu referua liderëve evropianë të vdekur prej kohësh me të cilët ai ndërveproi në vitet 1980 dhe jo pasardhësve të tyre më të fundit.

Problemi akut politik me të cilin përballet Biden u nënvizua nga një sondazh i ri i ABC News/Ipsos i botuar të dielën, në të cilin 86% e amerikanëve thanë se Biden ishte shumë i vjetër për të shërbyer një mandat tjetër. Shifra përfshin 59% të amerikanëve që mendojnë se ai dhe Trump janë shumë të vjetër dhe 27% që mendojnë se vetëm Biden është shumë i vjetër.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts