Bota

Gati 40 të vdekur nga shirat e pandërprerë, qyteti në Bolivi thuajse i zhdukur nën ujë

gati 40 te vdekur nga shirat e panderprere qyteti ne bolivi thuajse i zhdukur nen uje
gati 40 te vdekur nga shirat e panderprere qyteti ne bolivi thuajse i zhdukur nen uje

Shirat e pandërprerë që kanë goditur Bolivinë që nga dhjetori, ku autoritetet numërojnë gjithsej rreth dyzet të vdekur, rezultuan që një pjesë e qytetit të Coviha (në veri) të zhytet nën ujë, por deri më tani nuk është raportuar për viktima.

Lumi Acre vërshoi, ndërsa niveli i ujit arrin në çatitë e shtëpive dhe banorët tani po lëvizin me varka nëpër rrugë, zbuloi AFP. “Ne nuk kemi regjistruar asnjë vdekje, por kemi rreth treqind shtëpi që janë përmbytur plotësisht,” Ana Lucia Reyes, kryetarja e këtij qyteti me rreth 100,000 banorë, në kufirin me Perunë dhe Brazilin, i cili është 280 metra mbi nivelin e detit.

Niveli i ujit në Urën Filias, që lidh Coviha-n me Brasilia në Brazil, arriti në 17 metra, duke tejkaluar rekordin e vendosur në 2015 prej 15.5 metrash, sipas njësisë së menaxhimit të rrezikut të Bolivisë. “Ky është një rekord që nuk e kishim menduar se do të thyhej. Kemi gjashtëmbëdhjetë rrethe që janë tërësisht të përmbytura. Kemi familje që kanë humbur gjithçka”, tha Reyes.

Sipas studimeve të institutit privat Tierra, Bolivia përjetoi një periudhë thatësire për rreth gjashtë muaj, e ndjekur nga shirat e dendur në një periudhë të shkurtër kohore. Të dhënat e shërbimit meteorologjik tregojnë se nga viti 1980, reshjet janë ulur me 36% në muajt e thatë nga gushti deri në tetor, por në vitin 2023 thatësira vazhdoi në Bolivi deri në ditët e para të dhjetorit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts