Kosova

Gërvalla: Ndalimi i kosovarëve sot në Serbi lidhet me rezultatin e djeshëm që mori Kosova në Asamblenë e KiE

gervalla ndalimi i kosovareve sot ne serbi lidhet me rezultatin e djeshem qe mori kosova ne asamblene e kie
gervalla ndalimi i kosovareve sot ne serbi lidhet me rezultatin e djeshem qe mori kosova ne asamblene e kie

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), Donika Gërvalla ka mbajtur një konferencë për media, të martën.

Ajo ka thënë se ndalimi i kosovarëve në Serbi lidhet me rezultatin që Kosova mori të martën në Asamblenë e Këshillit të Evropës.

Ajo ka thënë se presidenti serb Aleksandër Vuçiq ka kërcënuar Kosovën, ndërkaq tash po i zbaton ato kërcënime.

“Unë jam e mendimit që një veprim i tillë bazohet në atë që ndodhi ditën e djeshme. Jemi dëshmitar të deklaratave kërcënuse të presidentit serb Vuçiq i cili ka kërcënuar jo vetëm Kosovës po edhe mbështetësit tanë që vota pro Kosovës do të ketë pasoja”.

“Vuçiqi ka nisur zbatimin e kërcënimeve të tij”, ka thënë Gërvalla.

Ajo ka shtuar se gjatë ditës së sotme ka pasur shkelje të të drejtave të njeriut.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts