Bota

GJND i kërkoi ndlaimin e gjenocidit, Izraeli bombardon sërish Gazën, dhjetëra gra e fëmijë të vrarë

gjnd i kerkoi ndlaimin e gjenocidit izraeli bombardon serish gazen dhjetera gra e femije te vrare
gjnd i kerkoi ndlaimin e gjenocidit izraeli bombardon serish gazen dhjetera gra e femije te vrare

Agjencia palestineze e lajmeve Wafa raporton se dhjetëra civilë, kryesisht fëmijë dhe gra janë vrarë në bombardimet e fundit izraelite në Rripin e Gazës.

Forcat ushtarake izraelite kryen sulme ajrore intensive dhe të ashpra duke synuar lagjen Al-Zaytoun, në jug të qytetit të Gazës dhe zonën Tal Al-Hawa, në perëndim të qytetit, duke shkaktuar viktima të shumta.

Më herët, të paktën 23 civilë u vranë dhe të tjerë u plagosën në një sulm ajror izraelit që synonte një shtëpi të banuar që i përket familjes Al-Mutwi në perëndim të kampit Nuseirat.

Të premten, gjykata ndërkombëtare e drejtësisë në Hagë i tha Izraelit se duhet “të marrë të gjitha masat” për të hequr dorë nga vrasja e palestinezëve në kundërshtim me konventën e gjenocidit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts