Bota Kuriozitete

Gjuetari i eklipseve diellore, njihuni me 105-vjeçarin që pret të shohë sot këtë fenomen për të 13-ën herë

gjuetari i eklipseve diellore njihuni me 105 vjecarin qe pret te shohe sot kete fenomen per te 13 en here
gjuetari i eklipseve diellore njihuni me 105 vjecarin qe pret te shohe sot kete fenomen per te 13 en here

Ndërsa të tjerët pyesin nëse do të shohin ndonjëherë një eklips diellor qoftë edhe një herë në jetën e tyre, 105-vjeçari LaVerne Bisher nga Teksasi po përgatitet të shohë eklipsin e tij të 13-të sot.

Gjithsesi le të jemi optimistë. Bisher pa eklipsin e tij të parë në 1963 kur ishte 44 vjeç, së bashku me gruan e tij Marion. Biser mendon se nëse shihni një eklips, dëshironi të shihni sa më shumë që të mundeni, shkruan Daily Mail.

Pamja e parë i bëri përshtypje dhe çifti u bë gjuetar i eklipsit. Më pas ata filluan të organizojnë pushimet e tyre për të vizituar pjesë të botës ku do të ndodhte një eklips.

Ata arritën të shihnin 12 eklipse diellore së bashku deri në vdekjen e gruas së tij vitin e kaluar. Këtë eklips ao që do të shohë nga shtëpia e tij në Teksasin e Veriut.

“Më mungon shumë ajo”, tha ai për WFAA për partneren e tij prej gati tetë dekadash. Një inxhinier me profesion dhe një astronom amator, Biescher kishte ndërtuar gjithashtu teleskopë.

Ai madje ndan një truk të thjeshtë për të parë në mënyrë të sigurt një eklips. Hapim një vrimë të vogël në një pjatë letre dhe e mbajmë mbi një pjatë tjetër. Ajo që do të shohim nuk është vetëm drita që kalon përmes vrimës së vogël, por një imazh i vogël i Diellit.

Fenomeni i 8 prillit vjen 18 vjet pas eklipsit të mëparshëm diellor në të njëjtin rajon, i cili ndodh kur Hëna kalon midis Diellit dhe Tokës, duke bllokuar plotësisht mundësinë për të parë dielli. Qielli do të jetë i errët dhe do të jetë si agim apo muzg.

Eklipsi do të fillojë në SHBA në mbrëmjen e 8 prillit. Fillimisht do të jetë i dukshëm si një eklips i pjesshëm duke filluar nga ora 12:06. CDT pranë Eagle Pass, Teksas, përpara se të kalojë në eklips total rreth orës 13:27. CDT duke evoluar në verilindje në orët në vijim.

Vendet ideale për të parë

Fenomenin Lucky do të jenë ata që do të shikojnë eklipsin e plotë diellor në Little Rock, (Arkansas), Indianapolis, (Indiana), Dayton dhe Cleveland, (Ohio), Buffalo, Rochester dhe Syracuse, (New York State) dhe Burlington, (Vermont). Ata që nuk janë atje, por të interesuar, mund ta shikojnë fenomenin nëpërmjet një transmetimi të drejtpërdrejtë që NASA do të bëjë në kanalet e saj të internetit, ku do të tregojë në kohë reale imazhet që do të regjistrohen nga teleskopi i saj.

Eklipset konsiderohen veçanërisht të rëndësishme për shkencëtarët, pasi u japin atyre mundësinë për të studiuar Diellin dhe mënyrën se si ai ndërvepron me Tokën në mënyra unike. Gjatë eklipsit total të diellit të sotëm, NASA ka miratuar financimin për disa studime.

“Shkencëtarët kanë përdorur prej kohësh eklipset diellore për të bërë zbulime shkencore,” i tha CNNi, menaxherja e programit shkencor të NASA-s, Kelly Korek, duke shpjeguar se “ata ndihmuan në zbulimin e parë diellor, ata na dhanë prova për teorinë e relativitetit të përgjithshëm dhe na lejuan të kuptojnë efektin e Diellit në atmosferën e sipërme të Tokës.”

NASA ka planifikuar veprime me aeroplanë kërkimorë në lartësi të mëdha për të kapur imazhe të eklipsit nga 50,000 këmbë (15,240 metra) mbi sipërfaqen e Tokës për të kapur detaje që shkencëtarët nuk kanë parë kurrë më parë në koronën diellore. Imazhet pritet të ndihmojnë shkencëtarët të kërkojnë asteroidë që rrotullohen rreth diellit. Amatorët e radios që duan të shohin se si fenomeni ndryshon mënyrën se si lëvizin valët e radios do të eksperimentojnë gjithashtu. Operatorët në vende të ndryshme do të regjistrojnë fuqinë e sinjaleve të tyre dhe sa larg ato arrijnë. Shkencëtarët janë të interesuar të gjurmojnë këtë distancë, sepse dielli ndikon drejtpërdrejt në atmosferën e sipërme të Tokës, ose jonosferën, e cila lejon komunikimet radio të udhëtojnë më larg. Por kur hëna bllokon diellin, kjo mund të ndryshojë.

Megjithatë, për të vëzhguar nga afër fenomenin, duhet treguar shumë kujdes, pasi siguria konsiderohet të jetë e një rëndësie vendimtare. NASA u bën thirrje qytetarëve në SHBA, Kanada dhe Meksikë që të sigurohen se kur duhet të mbajnë një mbrojtje të specializuar për sytë, d.m.th. syze të projektuara posaçërisht për shikimin e fenomenit dhe që të kenë konsultuar udhëzimet e sigurisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts