Bota

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut e ndalon të dërgojë emigrantët në Ruanda, Sunak kërcënon: Britania mund ta braktisë GJEDNJ!

gjykata evropiane e te drejtave te njeriut e ndalon te dergoje emigrantet ne ruanda sunak kercenon britania mund ta braktise gjednj
gjykata evropiane e te drejtave te njeriut e ndalon te dergoje emigrantet ne ruanda sunak kercenon britania mund ta braktise gjednj

Kryeministri britanik Rishi Sunak kërcënoi të mërkurën se vendi i tij do të braktisë Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) nëse institucioni përpiqet të bllokojë përpjekjet e Mbretërisë së Bashkuar për të luftuar migracionin e paligjshëm duke dërguar azilkërkues në Ruanda për përpunim.

Në një intervistë me The Sun, Sunak tha se kontrolli kufitar dhe siguria shtetërore duhet të kenë përparësi.

“Unë besoj se siguria kufitare dhe kontrolli i migracionit të paligjshëm është më i rëndësishëm se anëtarësimi ynë në çdo gjykatë të huaj,” tha Sunak, duke shtuar se ishte “themelore për sovranitetin e Britanisë si vend” dhe se ai mund ta bëjë këtë një premtim zgjedhor më vonë këtë vit.

Mbretëria e Bashkuar ka luftuar kundër fluksit të emigracionit të paligjshëm për vite me radhë me kryeministra të njëpasnjëshëm konservatorë që zotohen për goditje për të adresuar këtë çështje.Dalja e vendit nga BE në vitin 2016 i atribuohet pjesërisht dëshirës për të rimarrë kontrollin e kufijve të vendit.

“Unë vij nga një familje emigrantësh dhe mendoj se ky do të jetë gjithmonë një vend mikpritës, i dhembshur, por kjo duhet bërë me drejtësi, duhet bërë ligjërisht”, tha kryeministri.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts