Bota

Greqia refuzon të ndihmojë Ukrainën, Mitsotakis: Nuk kemi mjaftueshëm sisteme mbrojtëse për vendin tonë

greqia refuzon te ndihmoje ukrainen mitsotakis nuk kemi mjaftueshem sisteme mbrojtese per vendin tone
greqia refuzon te ndihmoje ukrainen mitsotakis nuk kemi mjaftueshem sisteme mbrojtese per vendin tone

Athina nuk do të furnizojë Kievin me sisteme të mbrojtjes ajrore ka thënë kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis.

Mediat greke raportuan në fillim të kësaj jave se vendi mund t’i sigurojë Kievit të paktën një sistem Patriot, pas presionit nga BE dhe NATO ndaj vendeve anëtare për të rritur mbështetjen për Ukrainën pasi vendi po përjeton mungesë të sistemeve dhe municioneve të mbrojtjes ajrore.

Megjithatë, në një intervistë për Iefimerida të mërkurën, Mitsotakis e bëri të qartë se ndihma për Kievin nuk do të ndodhë. “Greqia nuk do të dërgojë as S-300, as Patriot në Ukrainë”, tha ai.

“Ne kemi thënë që në fillim se nuk mund të ofrojmë sisteme armësh që janë të pamjaftueshme për aftësinë tonë parandaluese,” shpjegoi kryeministri grek.

Athina e ka mbështetur Kievin “në mënyra të ndryshme”, duke përfshirë sigurimin e armëve, gjatë konfliktit me Rusinë dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë nëse gjen “material të tepërt”, u shpreh ai. Por mbrojtja ajrore në fjalë “janë sisteme kritike për mbrojtjen e hapësirës ajrore greke dhe nuk mund t’i jepen Ukrainës”, theksoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts