Bota

Grevat godasin miliona pasagjerë në Gjermani

grevat godasin miliona pasagjere ne gjermani
grevat godasin miliona pasagjere ne gjermani

Gjermania u përball me greva në disa fronte të enjten (7 mars), pasi shoferët e trenave dhe punonjësit e aeroportit u larguan nga puna, duke shkaktuar kaos për miliona udhëtarë dhe duke shtuar vështirësitë ekonomike të vendit në një kohë të recesionit të afërt.

Sindikata Verdi i bëri thirrje stafit tokësor të Lufthansa dhe personelit të sigurisë që të hyjnë në grevë në disa aeroporte. Këto përfshinin qendrën më të ngarkuar të Gjermanisë në Frankfurt, operatori i të cilit Fraport tha se 650 nga 1,750 fluturimet e planifikuara të së enjtes ishin anuluar.

Negociatori i Verdi, Marvin Reschinsky tha se ndërsa ai simpatizoi pasagjerët, ai e konsideroi “anti-sociale” që punonjësit e Lufthansa të mos merrnin asgjë nga fitimet rekord që kompania postoi në të njëjtën ditë.

Ndërkohë, drejtori i punës së Lufthansa, Michael Niggemann tha se kompania e kishte akomoduar Verdin disa herë dhe se qëndrimi pa kompromis i sindikatës po dëmton pasagjerët, kompaninë dhe punonjësit e saj.

Duke raportuar rezultatet e saj vjetore, Lufthansa paralajmëroi se grevat ishin një faktor që do të çonte në një humbje operative më të madhe se sa pritej në tre muajt e parë të 2024-ës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts